باز هم سهل انگاری، مسبب کلاهبرداری 100 میلیون ریالی از طریق سایت همسریابی شد

 

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سرگرد ابوطالبی اظهار کرد: اخیرا مرجوعه قضایی به این پلیس واصل كه خانمی 26 ساله و دانشجوی یزد اظهار داشت  مبلغ 100 میلیون ریال از حساب بانكی‌اش برداشت گردیده‌ كه‌ موضوع جهت پیگیری و اقدام قضایی در دستور كار كارشناسان این یگان قرار گرفت.

وی افزود: متاسفانه کاربران بالاخص خانم ها بدون توجه به توصیه‌ها و هشدارهای پلیس فتا در فضای مجازی برای امر ازدواج در سایت های همسریابی ثبت نام نموده و به هویت های کاذب و وعده و وعید های پوچ توجه و اطمینان نموده و در دام کلاهبرداران قرار میگیرند.

سرگرد مرتضی ابوطالبی با اشاره به پرونده ارجاع شده به این پلیس، گفت: سهل انگاری و اعتماد بی‌جا علت کلاهبرداری از شاکیه بوده كه‌ با انجام تحقیقات اولیه و كشف شیوه مجرمانه متهم شناسایی و دستگیر شده است
 
رییس پلیس فتا استان یزد ادامه داد: پس از دستگیری و بررسی پرونده متهم مشخص گردید وی با همین روش کلاهبرداری در سال 93 حدود 50 شاکی داشته است که به اتهام اغفال دختران و زنان،روانه زندان گردیده و پس از مدتی با قرار وصیغه و سند برای مرخصی از زندان خارج گردیده و در موعد مقرر به زندان مراجعه ننموده و و حدود یک سال فراری است که با اقدامات کارشناسی و دستور قاضی وی در شمال کشور در حین اغفال خانمی 30 ساله در محضر دستگیر میشود.

این مقام انتظامی مهمترین علل وقوع این نوع از جرایم را سهل انگاری و عدم رعایت اصول امنیتی از سوی كاربران برشمرده و خاطرنشان كرد: اتکا به اینترنت و فضای مجازی ممکن است در نگاه اول راهی آسان­ برای همسر­یابی تلقی شده ولی واقعیت آن است که فضای نا امن مجازی می تواند فرصتی را برای کلاهبرداران نیز فراهم نماید تا با دام افکنی اقدام به کلاهبرداری و فریب و آسیب به متقاضیان این خدمات نمایند بنابراین لازم است که والدین گرامی ضمن همراهی با فرزندان خود در فضای مجازی، آگاهی و دانش لازم را بویژه به جوانان و امیدهای آینده خود بدهند تا احتمال آسیب را در این فضا برای خانواده و اطرافیان خود به حداقل برسانند.

سرگرد ابوطالبی به کاربران توصیه کرد: سایت های همسر یابی که امروزه فعالیت می کنند اغلب بدون مجوز می باشند و عمدتاً نیز محیطی برای کلاهبرداری از کاربران شده اند.برخی از آسیب­ها و کلاهبردارهای واقع شده در این گونه سایتها به شرح زیر بوده است:

  • با توجه به اینکه مدیران سایت ها به تمامی اطلاعات وارد شده توسط کاربر(نام و نام خانوادگی، کد ملی، آدرس، شماره تماس و ...) دسترسی دارند. می توانند از کاربرانی سوءاستفاده نمایند.
  • این سایتها می توانند اطلاعات وارده را در اختیار افراد غیر مجاز قرار دهند.
  • ذدر این سایتها اعضا می توانند با جلب اعتماد سایرین اقدام به سوءاستفاده از تصاویر و اطلاعات خصوصی و اخاذی از آنها نمایند.
  • با توجه به اینکه برای عضویت ویژه در این سایتها نیاز به واریز پول به حساب مدیران سایتها می باشد در بیشتر مواقع مدیران به تعهدات خود در قبال کاربران عمل نکرده و پول واریز شده آنان را به سرقت می برند.

    مسئول پلیس فتا استان در خاتمه از هموطنان درخواست کرد: در صورت مواجهه با هر گونه موضوع خارج از چارچوب قوانین نظام مقدس جمهوری اسلامی، آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس Cyberpolice.ir بخش مرکز فوریتهای سایبری، لینک ثبت گزارشات مردمی اعلام نمایند.