امنیت در فضای مجازی

مقدمه  
 
 
    بشر همواره به داشتن امنیت و اطمینان خاطر در هر زمینه‌ای‌ نیـاز دارد و بـا آرامـش و امنیـت اسـت که انسان می‌تواند مسیر زندگی خود را به‌راحتی و بدون دغدغه‌ی فکري پیش ببرد.  
    براي مثال امنیت در خانواده به معناي داشتن یک کانون گرم خانوادگی و آرامش فکري و روانـی والـدین و فرزندان است  و امنیت در کشورها به معناي امن‌وامان بودن کشور و مرزها از هرگونه تجاوز و جنگ (چـه در داخل و چه در خارج از کشور) توسط دشمنان است و ...  
    امروزه با رشد فنّاوری اینترنت ،   یک معنی دیگري از امنیت تحت عنوان  ، امنیت در فضاي مجازي برای کاربران مدنظر است . که داشتن این امنیت به‌مراتب مهم‌تر از امنیت در خانواده و کشور است زیـرا اگـر این امنیت از بین برود کانون خانواده و حتی یک کشور از هم می‌پاشد.  
    با رشد فنّاوری ،  دولت‌ها نیز باید به‌سوی الکترونیکی شدن قدم بردارند. اما عدم وجود امنیـت کـافی دریک فضاي مجازي (الکترونیکی) براي انجام کارهاي کاربران ازجمله: امور بانکی ، خرید اینترنتی ، عضویت در شبکه‌های اجتماعی و... تمایل کاربران را به داشتن این فنّاوری کـاهش می‌دهد و کاربران همواره کارهای خود را به‌صورت سنتی انجام می‌دهند بنابراین داشتن دولت الکترونیک در  کشور متوقف می‌شود.  
    اما آیا این دلیل خوبی براي عقب‌ماندگی از پیشرفت است؟ قطعاً خیر . بنابراین بایـد سیاست‌گذاران در هر کشور با صرف هزینه‌ی هنگفت و ایجاد یک راهبـرد مناسـب و اسـتفاده از متخصـصین درزمینهٔ ي امنیت فضای مجازي دولت و ملت خود را با پیشرفت جهانی همگام کنند.  
 

فایل پیوست
متن اصلی کتاب۱.۱۵ مگابایت

   واژه امنیت یکی از ارکان مهم جامعه و خانواده است و امروزه با پیشرفت فنّاوری امنیت یک معنای جدیدتری به خود در فضای مجازی گرفته است. فضای مجازی فضایی است کـه در آن افـراد بـدون اینکـه همـدیگر را کاملاً بشناسند شروع به ارتباط برقرار کردن با یکدیگر و اشتراک هرگونه فایلی را می‌کنند. بنابراین مـسئله اعتماد در این‌گونه فضاها بسیار کم است و همین مسئله موجب ایجاد مشکلات بزرگی در سطح جامعـه شده است و افراد کلاه‌برداری از این طریق کاربران را فریب داده و از اعتماد آن‌ها سوءاستفاده می‌کنند و سـپساز آن‌ها اخاذی می‌کنند. در این مقاله ابتدا فضای سایبری را شرح می دهیم سپس جرائم رایانه‌ای‌ای، امنیت راه‌های ایجاد امنیت در فضای مجازی توسط کاربر و نکاتی برای پیشگیری از وقـوع جرائم رایانه‌ای‌ای  را بررسی می‌کنیم.  

چکیده  
کلیدواژه‌ها
مقدمه  
سایبر 
فضاي سایبر  
   ویژگی‌های فضاي سایبر
جرم سایبري  
جرائم در فضای تولید و تبادل اطلاعات   
بحران‌سازهای فضای تولید و تبادل اطلاعات   
پلیس فتا   
درباره مفهوم امنیت اجتماعی  
امنیت سایبر   
فناوری‌های امنیت اطلاعات  
طبقه‌بندی Infosec  
شبکه‌های اجتماعی  
شبکه‌های اجتماعی و حریم خصوصی   
ایجاد یک رمز عبور امن  
چگونه می‌توان رمزهاي بهتر و قوی‌تری داشت؟  
 روش‌های تأمین امنیت کامپیوتر در اینترنت
 نکاتی براي پیشگیري از وقوع جرائم اینترنتی
نتیجه‌گیری  
منابع  
 

بیشتر

کتابچه هشدارهای عمومی سایبری در راستای بالابردن سواد رسانه‌ای و امنیت کاربران فضای مجازی به صورت خلاصه و کاربردی  تهیه گردیده است.

نویسنده کتاب
تهیه کننده : حسین موالی
مترجم
پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ناجا
کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید