امنیت اطلاعات خانواده در فضای سایبر

میلیون‌ها خانواده در سرتاسر دنیا هر روز از اینترنت برای یادگیری، پژوهش، خرید و فروش، استفاده از خدمات بانکی، سرمایه‌گذاری، به اشتراک گذاری عکس، بازی کردن، دانلود فیلم و موزیک، ارتباط با دوستان، آشنا شدن با افراد جدید و مشارکت در میزبانی برای سایر فعّالیّت‌ها استفاده می‌کنند. گرچه فضای مجازی مزایا، فرصت‌ها و آسودگی‌های متعدّدی را به ارمغان می‌آورد، امّا به صورت افزایشی خطرناک است به طوری که روزانه بسیاری از تهدیدهای جدید ظهور و بروز می‌یابند.

جای تعجّب نیست که مجرمان اینترنتی به دنبال استفاده از اینترنت و کسانی هستند که آن را به کار می‌برند. شما و اعضای خانواده‌ی شما نیاز دارید که هر زمان که آنلاین می‌شوید در امنیت باشید.

علاوه بر نصب نرم‌افزارهای امنیتی قوی از محصولات شرکت‌های قابل اعتماد برای دفاع از خانواده‌ی خود در برابر هکرها، سارقان هویّت، کلاهبرداران ایمیلی و تبه‌کاران، شما باید برخی از قوانین ابتدایی ایمنی در اینترنت را نیز دنبال کنید و از قدرت تعقّل خود استفاده کنید. شما به یک برنامه‌ی امنیت اینترنتی برای خانواده‌ی خود نیاز دارید.

به محض آن که یکی از اعضای خانواده‌، فعّالیّت‌های آنلاین خود را آغاز می‌کند، فارغ از آن که در چه سنّ و سالی هستند، زمان آموزش وی درباره‌ی امنیت سایبری فرا می‌رسد. شما باید آگاه باشید که اگر حتّی در خانه کامپیوتر ندارید، کامپیوترهای شخصی تقریباً در هر جایی هستند. در مدارس، کتابخانه‌ها، خانه‌ی دوستان، حتّی در زیرزمین کلیسا (در مسجد). این که هر کسی دانش ابتدایی حفاظت از خود در فضای سایبری را بداند، بسیار مهم است.

 

فایل پیوست
book-khanevadeh.pdf9.55 مگابایت

اگر به عنوان پدر یا مادر در آخرین تغییرات اینترنت یا وب سایت های محبوب با فرزندانتان همگام نباشید مسئله ای نیست. لازم نیست برای اینکه به فرزندانتان کمک کنید از اینترنت لذت ببرند با همان سرعتی که همه چیز پیش می رود پیش روید. آنچه ابتدا باید انجام دهید این است که راجع به آنچه فرزندتان در وب انجام می دهد با وی صحبت کنید، سپس برای خانواده خود قوانین را توضیح داده و آنقدر این صحبت ها را هر سال ادامه دهید تا به قدر کافی بزرگ شده و بتوانند مواظب خود باشند.

سوالاتی که بدان نیاز دارید از خودتان بپرسید .............................................صفحه 2


فرزندان در چه سنی از کامپیوتر و تلفن همراه استفاده کنند ............................. صفحه 3


تامین امنیت فرزندان در هنگام استفاده از اینترنت ....................................... صفحه 4


آنچه والدین باید در مورد اینترنت بدانند .................................................. صفحه 10


آموزش اصول امنیت برای فرزندان ...................................................... صفحه 18


       

نویسنده کتاب
سروان مهندس مسعود سلطانیان
کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید