پروتکل SSL چیست؟

SSL مخفف Secure Socket Layer به معني «لايه اتصال امن» و پروتکلي (مجموعه اي از قوانين) جهت برقراري ارتباطات ايمن ميان سرويس دهنده و سرويس گيرنده در اينترنت است.
از اين پروتکل براي امن کردن پروتکل‌هاي غيرامن نظيرHTTP ،LDAP ، IMAP  و ... استفاده مي‌شود. بر اين اساس يکسري الگوريتم‌هاي رمزنگاري بر روي داده‌هاي خام که قرار است از يک کانال ارتباطي غيرامن مثل اينترنت عبور کنند، اعمال مي‌شود و محرمانه ماندن داده‌ها را در طول انتقال تضمين مي‌کند. در این مقاله پروتکل SSL را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

فایل پیوست
book-book-ssl.pdf547.03 کیلوبایت

امروزه اینترنت به یکی از ارکان ارتباطی بین افراد و سازمان‌ها تبدیل شده است. بسیاری از ما روزانه اطلاعاتی از این طریق می‌گیریم یا می‌فرستیم. این اطلاعات از نظر اهمیت با هم تفاوت زیادی دارند. برخی از این اطلاعات مانند اخبار یک سایت اهمیت امنیتی چندانی ندارند، اما در طرف دیگر اسناد شخصی مثل ایمیل‌ها، رمز حساب‌های بانکی و ... قرار دارند که دوست نداریم به دست دیگران بیافتند.
اطلاعاتی که در حالت عادی بین کاربران و دنیای اینترنت رد و بدل می‌شوند، به گونه‌ای هستند که یک هکر یا خراب‌کار حرفه‌ای می‌تواند آنها را ببیند و برای اهداف خود مورد سوءاستفاده قرار دهد. مثلا در یک خرید اینترنتی، زمانی که قصد دارید برای پرداخت به حساب بانکی خود وارد شوید، سایت از شما رمزعبور می‌خواهد. حال اگر سایت مورد نظر فاقد برنامه‌های امنیتی لازم باشد، ممکن است اطلاعات شما در میانه راه بدون آنکه متوجه شوید، دزدیده شوند و اگر بد شانس باشید چند روز بعد که به حساب‌تان سر می‌زنید آن را خالی شده می‌یابید.

مقدمه
Ssl چیست؟
رمزنگاری
Ssl چگونه کار میکند؟
گواهی ssl چطور ارتباطی امن به‌وجود می‌آورد؟
چگونه می‌توان مطمئن شد یک سایت از اس‌اس‌ال استفاده می‌کند؟
چگونه ssl ایمیل را فعال کنیم؟
حسابهای بانکی

پلیس فتا استان کهگیلویه و بویراحمد

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید