بررسی تأثیر فضای مجازی بر سبک زندگی

فضای مجازی در دنیای امروز به گونه‌ای نفوذ کرده است که نمی‌توان زندگی بدون آن را تصور کرد، اما همین فضا آسیب‌های متعددی را با خود به دنبال داشته است که یکی از اصلی‌ترین آن‌ها تغییر سبک زندگی و شکستن مرز باورها و ارزش‌ها است که ما در این کتابچه آموزشی قصد داریم به بررسی ابعاد مختلف این موضوع و ارائه راه حل های منطقی برای بالا بردن آمادگی کاربران در جهت پذیرش صحیح آن ها هستیم.

فایل پیوست
فایل پی دی اف مقاله712.91 کیلوبایت

امروزه می‌توان مدعی شد فضای مجازی و اینترنت در سطحی گسترده با فضای رئال رقابت دارد؛ با این تفاوت که این دنیای مبهم، اما جذاب، روز‌به‌روز گسترده‌تر می‌شود، اما دنیای پیرامون ما برای رشد و گسترش، لااقل زمان بیشتری نیاز دارد. همین گستردگی فضای مجازی اما سبب شده است تا در کنار تمامی کاربردها و ویژگی‌های منحصربه‌فردی که این شبکه را هر روز گسترش می‌دهد، شاهد بروز روزافزون چالش‌های متعددی نیز باشیم؛ چالش‌هایی که نه فقط در جامعه‌ای ارزشی همچون ایران، بلکه حتی در جوامع اروپایی و آمریکا نیز نگرانی‌هایی را در پی داشته است.

یکی از این نگرانی‌ها اثرگذاری اینترنت، به ویژه فضاهایی نظیر شبکه‌های اجتماعی و اتاق‌های گفت‌وگو بر رفتار و روابط اجتماعی افراد جامعه و از بین بردن قبح و حدود روابط زن و مرد است. اگر شما هم به شبکه‌هایی نظیر فیسبوک سری زده باشید، به عمق این نگرانی پی می‌برید.

یکی از مهم‌ترین چالش‌هایی که در پی توسعه‌ی سریع جوامع ایجاد می‌شود، تضادهای فرهنگی جامعه‌ی مد نظر با ابزار و دستاوردهای توسعه است. در این میان، بدیهی است با سرعت گرفتن رشد توسعه، این تضادها به شکل برجسته‌تری نمایان می‌شوند و آسیب بیشتری را متوجه آن جامعه می‌کنند. از همین روست که جوامع در حال توسعه، همواره در کنار بهره‌گیری از فواید تغییر ساختار اجتماعی و اقتصادی، با تبعات ناشی از تغییرات فرهنگی ناشی از این پیشرفت سریع دست‌وپنجه نرم می‌کنند. 

در این نوشته ما قصد داریم به بررسی تأثیر فضای مجازی بر سبک زندگی در جامعه جوان کشور خودمان به عنوان مخاطبان فضای مجازی بپردازیم.

مقدمه


اینترنت در ایران


 حاکمیت فرهنگ مسلط به عرصه‌ی فناوری اطلاعات


شکل‌گیری هویت مجازی


شکستن مرز فضای حقیقی و مجازی


بی‌اطلاعی والدین از پشت پرده‌ی فضای مجازی؛ زمینه‌ساز گسست نسلی


بلوغ جنسی زودرس در اتاق‌های گفت‌وگو و شبکه‌های اجتماعی


هنجارشکنی در سایه‌ی گمنامی


محملی برای ترویج باورهای انحرافی و سبک زندگی غربی


آثار سوء ‌اینترنت بر خانواده


وظایف مسئولان و راهکارها


 حضور افراد آگاه در شبکه‌های اجتماعی


علل گرایش نوجوانان به اینترنت


هویت واقعی و هویت مجازی نوجوانان


ابعاد هویت اجتماعی


تأثیر هویت واقعی بر شکل گیری هویت مجازی


اعتیاد اینترنتی


اينترنت و

موضوع: بررسی تأثیر فضای مجازی بر سبک زندگی

تهیه کننده: حسین موالی

ارائه دهنده: وب سایت پلیس فتا به نشانی WWW.Cyberpolice.ir

قیمت: رایگان

قالب: PDF

نویسنده کتاب
تهیه کننده : حسین موالی
مترجم
ندارد
کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید