امنیت در زندگی آنلاین

رشد روزافزون تکنولوژی، بین نسل گذشته (پدر و مادرها) و نسل جدید (فرزندان) شکافی عمیق ایجاد کرده است. به دنبال این امر، حفاظت از فرزندان در برابر آفت های فضای مجازی به یکی از معضلات مهم والدین تبدیل شده است.

به همین دلیل، شرکت‌های مختلف سعی کرده‌اند برای تأمین امنیت فرزندان در فضای مجازی، نرم‌افزارهایی بسازند. با این حال، فراوان مشاهده شده که والدین نمی توانند امنیت لازم را برای فرزندان خود مهیا کنند و درنتیجه، دچار مشکلاتی می‌شوند.

کودکان از آنجا که از خطرات فضای مجازی باخبر نیستند، احتمال آسیب دیدنشان به نسبت بزرگسالان بیشتر است. برهمین اساس، باید یکی از وظایف اصلی والدین را حفاظت از کودکان در برابر آفت‌های این فضا دانست. برای داشتن فضای مجازی ایمن، لازم است تا زمانی که کودکان به سن تشخیص می‌رسند، بر رفتارهای آن‌ها در فضای مجازی نظارتی جدی و آگاهانه داشت و خطرات موجود در این فضا را به بهترین نحو برایشان روشن کرد.

در این کتاب سعی شده است این گونه خطرات و روش‌های مقابله صحیح با آن‌ها به شکلی کارآمد بیان شود؛ به طوری که والدین با جزئیات مربوط به این حوزه آشنا شوند و آگاهانه خود و فرزندانشان را در برابر این قبیل خطرات مصون نگه دارند.

فایل پیوست

برای مواجهه با هر مشکل، آگاهی از جنبه‌های مختلف آن ضروری است. کودکان و نوجوانان امروز که از کودکی با فناوری‌های مدرن بزرگ می‌شوند، به نسبت والدین از فضای مجازی و رایانه و اموری از این دست آگاهی بیشتری دارند. بنابراین، اگر والدین دانششان را به‌روز کنند و اطلاعاتشان را به میزان مطلوب برسانند، راهنمایی‌هایی که در این زمینه به فرزندانشان می‌کنند، مؤثرتر خواهد بود.

اهمیت دانش و آگاهی رسانه‌ای والدین به قدری است که با تمام نکاتی که برای مراقبت از فرزندان لازم است، برابری می‌کند. به عبارت دیگر، هیچ چیز جای آموزش والدین را نمی گیرد و والدین برای آموزش دادن فرزندانشان نیازمند دانش و آگاهی‌اند.

نهایتاً والدین‌اند که باید بر فرزندان نظارت کنند. به همین دلیل، اگر میزان سواد رسانه‌ایشان با فرزندانشان اختلاف فاحشی داشته باشد، به خوبی از عهده این کار برنمی‌آیند.

تا زمانی که فضای مجازی وجود دارد، خطرات و آسیب‌های مرتبط با آن هم وجود دارد. این خطرات بسیار متنوع است؛ از بدافزارهایی که به طرق مختلف سیستم‌ها را آلوده می‌کنند یا از افراد اخاذی می‌کنند گرفته تا کسانی که با سرقت هویت و اطلاعات خصوصی، امنیت خانواده‌ها و فرزندان را به خطر می‌اندازند. برای رهایی از این قبیل آسیب‌ها و به حداقل رساندنشان باید راه‌های مقابله با آن‌ها را بشناسیم.
 

مقدمه


تهدیدات نرم افزاری


راه‌های مقابله با بدافزارها و باج افزارها


راه‌های مقابله با کیلاگرها


راه‌های مقابله با ایمیل فیشینگ


روش‌های جلوگیری از مزاحمت‌های سایبری


مقابله با آثار مخرب برخی بازی‌های رایانه‌ای


روش‌هایی برای حفظ امنیت خانواده در فضای مجازی


کنترل و نظارت به کمک سیستم عامل‌ها


گزینه کنترل والدین در سیستم عامل‌های ویندوز


محافظت با دیوار آتش در سیستم عامل ویندوز


گزینه کنترل والدین در سیستم عامل‌های گوشی‌های هوشمند


نظارت به کمک مرورگرها و موتورهای جستوجو


گزینه‌های کنترلی در موتور جست وجوی گوگل


گزینه‌های کنترلی در موتور جست‌وجوی یاهو 


گزینه‌های

این کتاب در راستای پروژه صیانت از کودکان و خانواده در اینترنت، به سفارش معاونت امنیت فضای مجازی تولید و تبادل اطلاعات و با همکاری پلیس فتا ناجا تهیه شده است.

amniat-dar-zendegi-online6.jpg

نویسنده کتاب
حسین سهلانی
مترجم
-
کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید