شبکه‌های اجتماعی

در زمان‌های خیلی دور وقتی انسان ها حتی نمی‌توانستند درست و حسابی با هم حرف بزنند، شروع کردند به نوشتن حرف‌هایشان روی در و دیوار و احتمالا ایده پیغام گذاشتن از همانجا متولد شد. البته آن زمان پیغام گذاشتن و نوشتن عقاید به این سادگی‌ها نبود و رنج بسیار داشت. بسا برای نوشتن یک سلام ساده باید یک روز از صبح با سنگ و ابزارهای اولیه دیگر می‌افتادند به جان در و دیوار تا شب. در ضمن امکان ویرایش یا حذف هم به این سادگی‌ها مهیا نمی شد. اما چه کسی میداند شاید جرقه‌های اولیه این تکنولوژی همانجا زده شد.

بعدتر وقتی مردم یاد گرفتند حرف بزنند قید پیام گذاشتن روی در و دیوار را زدند و به تعاملات رو در رو بسنده کردند، اما از آنجایی که بشر هیچوقت دست بردار پیشرفت نبود، به مرور زمان پای نامه و تلگراف و تلفن به زندگی‌هامان باز شد.

وقتی در دهه ۱۹۶۰ ایالات متحده آمریکا اینترنت را برای مقاصد نظامی پایه گذاری کرد احتمالا کسی فکرش را هم نمی‌کرد که چنین گستره‌ای را در بربگیرد.

در سال ۱۹۷۳ بود که اولین موبایل حدودا دو کیلوگرمی تولید شد تا تماس‌ها دیگر چندان وابسته به سیم نباشد. موبایل‌ها کم کم سبک‌تر شدند و همگانی‌تر، کم کم سرویس پیام کوتاه به موبایل‌ها افزوده شد. در واقع یکی از ابتدایی‌ترین تکنولوژی‌های پیام‌رسان عمومی پا به عرصه وجود گذاشت.

با فراگیر شدن اینترنت و عمومیت پیدا کردن آن، بشر که دیگر از شماره گرفتن و نامه نوشتن و پیام کوتاه صرفا متنی خسته بود، گفت چرا از این بستر استفاده نکرده و پیام‌های چندرسانه ای روزمره‌مان را بر بال توانمند آن نسپاریم تا به طرفه العینی جابجا کند و این شد آغاز راهی بی پایان.
 

فایل پیوست

هر تکنولوژی جدیدی که وارد زندگی بشر می‌شود ابتدا غریب و ناشناخته است اما به مرور چنان بال و پری می‌گیرد که حتی ممکن است تغییر ماهیت داده و به کل عوض شود. اینترنت و شبکه‌های اجتماعی هم از این قاعده مستثنی نیستند. این اصطلاحات بیش از یک دهه است که وارد واژگان پرکاربرد افراد جامعه ایرانی شده است و هنوز بعضی مفاهیم آن برای ما گنگ است. در این کتاب اصطلاحات و الفاظ، معرفی شبکه‌های اجتماعی، آشنایی با اداب حضور در شبکه‌های اجتماعی پرداخته شده است.
 

فصل 1: تعاریف و تاریخچه

- مقدمه

 - تعریف اینترنت و مفاهیم مرتبط با شبکه‌های اجتماعی و پیام رسان‌ها و تاریخچه پیدایش آنان

- ایموجی و استیکرها

- اسپم چیست و اسپم کننده کیست؟

- هشتگ چیست؟

- like و dislike

- comment

- Friend و Public

- follow و follower و following

- تاریخچه پیام رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی در ایران


فصل ۲: معرفی محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی و پیام رسان‌های جهانی

- مقدمه


- Facebook

- تاریخچه پیدایش و روند حرکت در طی زمان

- تجارب جهانی و ایرانی در استفاده از فیس بوک 

- آمارهای جالب و خواندنی


- Youtube 

- تاریخچه پیدایش و روند حرکت در طی زمان

- مواجهه با

این کتاب در پروژه "صیانت از کودکان و خانواده در اینترنت" به سفارش معاونت امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات با همکاری پلیس فتا ناجا تهیه شده است.

danestanihaye-shabakehaye-ejtemaee-2.jpg

نویسنده کتاب
زینت رضایت پور
مترجم
-
کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید