حریم خصوصی در شبکه‌های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی آنلاین می‌توانند خدمات سودمند و سرگرم کنندهایی به کاربران بدهند و فضایی را مهیا کنند که افراد، بدون محدودیت‌های جغرافیایی، با دوستان و آشنایان ارتباط برقرار کنند و مطالبی را که دوست دارند، با آن‌ها به اشتراک بگذارند. در عین حال، این شبکه‌ها می‌توانند کاربر را در معرض خطر جدی امنیت سایبر قرار دهند. همان طور که اشاره شد، اخیرا تعداد کاربران این شبکه‌ها افزایش یافته است. این امر باعث جلب توجه هکرها شده است. درک روشن از مسائل امنیتی در شبکه‌های اجتماعی می‌تواند به کاربر کمک کند تا چگونگی کاهش خطرات امنیتی را بیاموزد.

امروزه دیگر گشت و گذار در وب، سفر یکنفره و مکاشفه در تنهایی نیست؛ زیرا شبکه‌های اجتماعی، از قبیل فیس بوک و تلگرام، به بخش جدایی ناپذیری از زندگی آنلاین تبدیل شده‌اند. در کنار آن، هرجا تعداد کاربر زیاد می‌شود، توجه هکرها و افراد سوء‌استفاده گر هم جلب می‌شود. از این رو، این شبکه‌ها در حال تبدیل شدن به حفره‌های مهم امنیتی‌ای هستند که هر روز کاربران زیادی را در کام خود فرو می‌برند.

فایل پیوست

امروزه استفاده از اینترنت در سرتاسر دنیا بسیار فراگیر شده است، تعداد کل کاربران اینترنت بر اساس گزارش لحظه ای سایت internet live state نزدیک به ۴ میلیارد نفر است که روزانه ۶۰ میلیون عکس در اینستاگرام به اشتراک می‌گذارند و حدود یک میلیارد توییت انجام می‌دهند، این آمارها نشان از میزان نفوذ اینترنت در دنیا دارد، با وجود نوظهور بودن شبکه‌های اجتماعی مجازی، امروزه صدها شبکه اجتماعی متنوع به وجود آمده است. هر کدام از این شبکه ها فرصت‌ها و تهدیدهای خاص خود را دارد یکی از این تهدیدات، تهدید حریم خصوصی کاربران شبکه‌های اجتماعی است، که در این کتاب به آن پرداخته و در ادامه راهبردهای حفظ حریم خصوصی در شبکه‌های اجتماعی و کارهای لازم را برای افزایش امنیت حریم خصوصی و امنیت دیجیتالی همچنین آشنایی با ساز و کارهای امنیتی در شبکه‌های اجتماعی و روش‌های حفظ حریم خصوصی فرد و اطرافیان آورده و در ادامه تنظیمات مربوط به حریم خصوصی در شبکه‌های اجتماعی پرکاربرد بررسی و آموزش داده شده است.

مفاهیم پایه

- مقدمه

- شبکه های اجتماعی حریم خصوصی اینترنت و حریم خصوصی


تهدیدات حریم خصوصی کاربران شبکه های اجتماعی

- مقدمه

- جاسوسی از کاربران ردیابی کاربران بر اساس سیستم موقعیت یابی نفوذ در شبکه های اجتماعی

- جعل هویت انتشار بدافزارها و باج افزارها در میان کاربران شبکه های اجتماعی

- ایجاد مزاحمت و هرزه نگاری

- قلدری اینترنتی

- اغفال کودکان در این نوع از ارتباطات

- استفاده از VPN و پروکسی


راهبردهای حفظ حریم خصوصی در شبکه های اجتماعی

- مقدمه

- اصول استفاده از شبکه های اجتماعی

- ساز و کارهای تأیید هویت شبکه های اجتماعی

- روش های حفظ حریم خصوصی در شبکه های اجتماعی و پیام رسان

این کتاب در پروژه "صیانت از کودکان و خانواده در اینترنت" به سفارش معاونت امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات با همکاری پلیس فتا ناجا تهیه شده است.

harim-khosoosi-2.jpg

نویسنده کتاب
سعید منافی - زینب رضایت پور
مترجم
-
کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید