نمادها سخن می‌گویند

باتوجه به اهمیت سنین کودکی و نوجوانی و تمرکز هجمه‌های رسانه‌ای بر کودکان در این سنین، ضرورت دارد که الگویی برای ارتقای سطح بینش فرزندانمان به رسانه‌های جدید تدوین شود تا با در نظر گرفتن آن، بتوانند بر تهدیدات فضای رسانه‌ای غلبه کنند.

یکی از انواع تکنیک‌های رسانه‌ای برای آنکه بتوان به صورت غیر مستقیم مفاهیمی را به مخاطب القا کرد و بر ذهن او تأثیر گذاشت، استفاده از نمادهاست.

هدف اصلی از این کار جهت دهی به هدایت و تربیت فرزندانمان در مسیر درست است؛ زیرا این گروه بیش از دیگران تحت تأثیر رسانه‌ها قرار می‌گیرند. افزایش تولیدات رسانه‌ای از یک سو و تسهیل توزیع این محصولات به سبب گسترش زیرساخت‌های ارتباطی از سوی دیگر باعث شده تا حجم زیادی از این محصولات به راحتی در دسترس کودکان و نوجوانان قرار گیرد. برای این رده سنی، جهان واقعی و روزمره با جهان رسانه‌ای فرقی نمی‌کند و از این جهت با دیگر مخاطبان رسانه‌ها متفاوت‌اند.

باید با توجه به اهداف، سیاست‌ها و اولویت‌های رسانه‌ای در روایت داستان‌ها و تصاویری که به نمایش در می‌آید، به آنان نشان داد که هیچ تصویر و نمادی اتفاقی در کنار دیگر تصاویر قرار نگرفته است. بزرگنمایی و برجسته‌سازی موضوعی در جامعه توسط این رسانه‌ها می‌تواند به دغدغه ذهنی این گروه حساس تبدیل شود؛ همان طور که در شبکه‌های اجتماعی به طور محسوسی با آن مواجهیم. حال برای حفظ نوجوانان از هجمه‌های فرهنگی و عقیدتی، لازم است تا والدین آن‌ها با آموختن مجموعه‌ای از مهارت‌ها و دانش‌ها، خود و فرزندان خود را از مخاطب منفعل به مخاطب فعال تبدیل کنند و برای قرار گرفتن در معرض رسانه‌ها آماده نمایند. نمادشناسی به مثابه عنصری آگاهی دهنده به بخشی از این فرایند کمک می کند.
 

فایل پیوست

لازمه مواجهه با تکنیک استفاده از نماد در آثار، آشنایی با نمادها و مفاهیمی است که آن‌ها با خود همراه دارند. الگوی نمادشناسانه والدین برای انتخاب مناسب ترین‌ها برای کودک و نوجوانشان و آگاهی‌دهی به آنان باید چگونه باشد؟ در پاسخ به این پرسش، کتاب حاضر به راهکارهایی اشاره می‌کند که می‌تواند در شناسایی و آگاهی در مقابل پیام‌هایی که به صورت ناخودآگاه به ذهن مخاطب متبادر می‌شود، نقش مؤثری داشته باشد.

فهرست مطالب


فهرست اشکال


پیشگفتار


معرفی و آشنایی با نمادها


نماد چیست؟


چرا باید نمادها را بشناسیم؟


نمادها چه تأثیری بر کودکان و نوجوانان دارند؟


آشنایی با نمادهای بصری


نمادهای هندسی

دایره

مربع

مثلثنمادهای گیاهی

درخت سرو

نخل

درخت زیتون


نمادهای حیوانی

گاو


عقاب


پاندا


بز


خرس


خوک


استفاده از رنگ‌ها به عنوان نماد

قرمز

سفید

سیاه

خاکستری


استفاده از اعداد به عنوان نماد

عدد یک

شش

سیزده

شصت ونه


نمادهای اساطیری


سایر نمادها

پرچم

ساختمان‌ها و مکان‌های مهم

شخصیت‌ها و مشاهير

استفاده از نمادها توسط تفکرات انحرافی


معرفی نمادهای

این کتاب در پروژه "صیانت از کودکان و خانواده در اینترنت" به سفارش معاونت امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات با همکاری پلیس فتا ناجا تهیه شده است.

namadha-sokhan-migooyad-2.jpg

نویسنده کتاب
زهره آیت الهی - سعیده ساروخانی - مژگان حضوری
مترجم
-
کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید