روزنگار من در عصر فناوری

رشد سریع تکنولوژی و به ویژه پیشرفت روزافزون در حوزههای ارتباطی، ماهواره‌ها و اینترنت باعث تحولات پرشتاب در جوامع بشری گردیده و آثار مثبت و منفی فراوانی در پی داشته است. در این میان، آثار اینترنت و فضای‌مجازی در روابط اجتماعی بیش از سایر حوزه‌ها بوده و تغییرات و دگرگونی های زیادی را به وجود آورده است. امروزه روش‌های ارتباطی با دیگران از طریق اینترنت افزایش یافته است.

 پست الکترونیک، پیام‌های کوتاه، چت‌روم‌های وب پایگاه‌ها و بازی‌ها، روش‌هایی برای گسترش و حفظ روابط اجتماعی شده‌اند. روزانه میلیون‌ها نفر در سراسر دنیا از اینترنت استفاده می‌کنند و یکی از کاربردهای اصلی اینترنت، برقراری ارتباط اجتماعی با دیگران است.

فضای‌مجازی در دنیای امروز، بسیار نفوذ کرده است. فضای‌مجازی نسل جدیدی از فضای روابط اجتماعی هستند که با اینکه عمر خیلی زیادی ندارند، توانسته‌اند به خوبی در زندگی مردم جا باز کنند. مردم بسیاری در سنین مختلف و از گروه های اجتماعی متفاوت، در فضای مجازی کنارهم آمده اند و از فاصله‌های بسیار دور در دنیای واقعی، از این طریق با هم ارتباط برقرار میکنند. در سال‌های اخیر شبکه‌های اجتماعی به عنوان یکی از بزرگ‌ترین دستاورد اینترنت و فضای‌مجازی به دلایل مختلف از جمله نامحدود بودن ارتباطات، بی‌هویت بودن، آزادی بسیار زیاد، بی مکانی و بی زمانی کاربران و ... با اقبال عمومی مواجه شده و هرکدام به تناسب اهداف خود، فعالیت‌هایشان را گسترش داده‌اند.

فضای مجازی، در کنار مزایایی که دارد، آسیب‌های متعددی را با خود به دنبال داشته است که یکی از اصلی‌ترین آن‌ها تغيير سبک زندگی و شکستن مرز باورها و ارزش‌هاست.

فایل پیوست

در این کتاب برآنیم با تصویر روشن و مصداقی از سبک زندگی‌های متأثر از فضای مجازی، ترسیم صحیح از زندگی را ارائه دهیم. آموزش سبک زندگی صحیح، بدون حذف قطعی فضای‌مجازی رسالتی است که در عصر حاضر گره گشا خواهد بود تا فرد ضمن مراقبت در برابر آلودگی ها و اشتهای کاذب در فضای‌مجازی، بتواند با تفکر و معرفت، رفتار و گفتارش را جهت کمال انسانی منزه کند.

با توجه به اینکه به عدد «چهل» در خودسازی و پرورش استعدادهای انسان و کامل شدن ملکات اخلاقی و پیمودن درجات معرفت، اهمیت ویژه داده شده است، لذا در این کتاب در قالب چهل روز، به چهل نکته مهم برای استفاده از ابزارهای فناوری و حضور در فضای مجازی توجه می‌کنیم تا بهره‌برداری درست از این امکانات نوین را در خود نهادینه کنیم.
 

مقدمه

روز اول

روز دوم 

روز سوم ر

وز چهارم 

روز پنجم 

روز ششم 

روز هفتم 

روز هشتم 

روز نهم

روز دهم 

روز یازدهم 

روز دوازدهم 

روز سیزدهم 

روز چهاردهم 

روز پانزدهم 

روز شانزدهم 

روز نوزدهم 

روز بیستم 

روز بیست و يكم

روز بیست و دوم 

روز بیست و سوم 

روز بیست و چهارم 

روز بیست و پنجم 

روز بیست و ششم 

روز بیست و هفتم 

روز بیست و هشتم 

روز بیست و نهم 

روز سی ام 

روز سی و یکم

روز سی و دوم 

روز سی و سوم

 روز سی و چهارم

 روز سی و پنجم 

روز سی و ششم

 روز سی و هفتم 

روز سی و هشتم 

روز سی و نهم 

روز چهلم 

كلام آخر

این کتاب در پروژه "صیانت از کودکان و خانواده در اینترنت" به سفارش معاونت امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات با همکاری پلیس فتا ناجا تهیه شده است.

roznegare-man--2.jpg

نویسنده کتاب
رعنا شکوهی ستا
مترجم
-
کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید