امنیت فرزندان در فضای مجازی

توصیه های پلیس فتا برای والدین

هشدارهای پلیس فتا در خصوص امنیت فرزندان در فضای مجازی
این روزها استفاده کودکان از اینترنت امری اجتناب‌ناپذیر است اما با توجه به نکاتی ساده‌ می‌توان از بروز خطر برای کودکان دوستدار تکنولوژی جلوگیری کرد. 
همانگونه که در دنیای واقعی، پدر و مادر، از دور مراقب فرزندشان هستند همراهی و نظارت والدین بر فعالیت‌های فرزندشان در اینترنت هم باید مستمر و هوشیارانه باشد. ذات جست‌وجوگر کودک را نباید دست‌کم گرفت اما سرکوب هم نباید کرد. مراقب باشیم که با اعمال محدودیت‌های بی‌شمار و یا ایجاد هراس در کودک، باعث دوری او از ما و کاهش نفوذ کلام و اعتبارمان در وی نشویم.
با رشد فناوری و اینترنت، خانواده ها وارد یک  محیط با”واقعیت مجازی” شده اند و برای راحتی در کار های روزمره خود از این فضا استفاده می‌کنند و خانواده‌ها نیازمند تجهیزات هوشمند برای دسترسی به اینترنت هستند و این، افراد خانواده را درگیر تجهیزات هوشمند می‌کند لذا باید والدین دانش و آگاهی خود را افزایش دهند.
اینترنت می‌تواند یک منبع فوق العاده برای فرزندان باشد. ایشان می‌توانند از آن برای کارهای پژوهشی مربوط به مدرسه‌شان استفاده کنند، یا با سایر هم سن و سال‌ها و یا معلمان‌شان ارتباط برقرار نمایند، و یا بازی‌های آموزشی آنلاین انجام دهند. کودکانی که به اندازه کافی بزرگ شده‌اند تا بتوانند نامه بنویسند یا تایپ کنند، می‌توانند به سادگی به دنیای مجازی دسترسی پیدا کنند. 
اما این دسترسی می‌تواند همراه با تهدیدات و خطراتی باشد، با کوچک‌ترین اشتباه ممکن است موتور جستجو او را به سایت‌هایی که روی کلمه مورد نظر تمرکز دارند، رهنمون سازند که ممکن است این سایت‌ها شامل موارد پزشکی و سایر مسائل باشد.
نکته اساسی در این مبحث اینست که باید از اینکه فرزند ما در اینترنت چه می‌بیند یا می‌شنود، با چه کسانی آشنا می‌شود، و چرا آنها باهم ارتباط برقرار کرده‌اند، آگاهی داشته باشیم.
همانند هر مساله‌ی امنیتی دیگر، کاملا عاقلانه است که با فرزندانمان صحبت کنیم. دلیل نگرانی‌های خود را بیان نماییم، مزایای حفاظت از منابع اینترنتی را برایشان آشکار کنیم و با چشمانی باز فعالیت هایشان را زیر نظر بگیریم.
همواره پیشگیری بهتر از درمان است، پس کاملا منطقی است برای حراست از فرزندانمان در مقابل کلاهبرداران و سوء استفاده گنندگان در فضای اینترنت راه حلی داشته باشیم.
 
فایل پیوستاندازه
booklet-FATA-Books of parental control over children-www.cyberpolice.ir_.pdf1.97 مگابایت