رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

خطرات چت

1399-04-25 11:21:19
0
1:50
اینفوسکیوریتی:

اخیراً مشخص‌شده است، برنامه چتی که ادعا می‌شد امن است، درواقع بخشی از یک کارزار تبلیغاتی طولانی‌مدت در زمینه جاسوسی سایبری بوده و

آیا انتشار چت و اسکرین شات دیگران جرم است؟

در قانون مجازات اسلامی افشای اسرار خصوصی دیگران را جرم دانسته و مجازات آن را جزای‌‌نقدی، 74 ضربه شلاق و تا دو سال حبس درنظر گرفته است و چت ها و ایمیل ها و متن ها در فضای مجازی به عنوان دلیل پذیرفته است.

در برخی پرونده های قضایی در پلیس فتا مشاهده می شود که علت اصلی نزاع یا درگیری افشای عکس خصوصی یا چت و پیامک های یکی از طرفین دعوا در شبکه های اجتماعی بوده است. در حالی که شهروندان باید به این نکته توجه داشته باشند که در قانون مجازات اسلامی به طور کلی در این خصوص جرم مشخص و مجازات آن هم تعیین شده است.

قانون‌مجازات‌ اسلامی، در ماده۷۴۵ (ماده ۱۶ قانون جرایم‌رایانه‌ای) افشای اسرار خصوصی دیگران را جرم دانسته و مجازات آن را جزای‌‌نقدی و تا دو سال حبس درنظر گرفته است. البته اسرار خصوصی در قانون ایران به صورت مشخص تعریف نشده‌ اما صرفا در ماده ۸ قانون “احترام به آزادیهای مشروع و حفظ حقوق شهروندی” نامه‌ها، عکس‌ها،نوشته‌ها و فیلم‌های خصوصی را از مصادیق بارز آن دانسته‌ است.

این در حالی است که قانون به روشنی عنوان کرده که تمامی متن ها در فضای مجازی اعم از ایمیل، صدای ضبط شده، تلگرام و وایبر و فیس بوک و غیره بعنوان دلیل از فرد شاکی پذیرفته می شود و دادگاه، با مکانیسم مشخصی که توسط کارشناسان حوزه فناوری اجرا خواهد شد، صحت مدارک شما را بررسی کرده و در صورت تائید، ملاک و مبنای صدور حکم قرار خواهد گرفت.

1398-05-23 11:07:33
0

معایب دوستی های آنلاین ارتباطات آنلاین و مجازی، جدا از محاسن، معایب بسیار مهمی دارد که شما باید آن ها را در نظر بگیرید. برخی از معایب آن به شرح زیر می باشد. دردوستی های آنلاین، ابتدا دلبستگی ایجاد می شود سپس آشنایی، این دلبستگی باعث اختلال در شناخت کامل طرف مقابل شده و ممکن است واقعیات نادیده گرفته شود. مخصوصا اگر این دلبستگی بین دو جنس مخالـف و به

1398-05-14 10:50:51
0
2:01
اخبار فناوری اطلاعات

فیس بوک مسنجر کودکان و نوجوانان موفق به انجام تنها کار خود که نگه داشتن زبانه ها در چت کودکان است نشد