برنامه رادیویی ایستگاه جوانی

کلاهبرداری از طریق سایت‌های شرط‌بندی فوتبال

امروزه با توجه به پیشرفت روزافزون فضای مجازی کلاهبرداران نیز شیوه و شگرد‌های نوین را جهت اقدامات شوم خود انتخاب و عملی می‌نمایند که راه‌اندازی سایت‌های قماربازی آنلاین و شرط‌بندی فوتبال ازجمله این نوع کلاهبرداری‌ها می‌باشد.

چگونه کلاهبرداری تلفنی را تشخیص دهیم

برخی از نشانه‌های شناخت یا تشخیص طرح‌های کلاهبرداری تلفنی:
۱-این طرح در ابتدای کار فوق‌العاده جذاب به نظر می‌رسند:
مثلاً می‌گویند:شما برندۀ جایزه‌ای فوق‌العاده از یک مسابقه شده‌اید، البته شما هیچ‌گاه در آن مسابقه شرکت نکرده‌اید. به شما پیشنهاد می‌دهند در یک موقعیت که در تمام زندگی‌تان فقط یک بار تکرار می‌شود و یک شانس فوق‌العاده برای شما ایجاد می‌نماید و در آن امکان هیچ باخت یا ضرری وجود ندارد شرکت نمایید.

ایمیل‌های جعلی و راه‌های پیشگیری از ورود آن‌ها

امروزه با توسعه و پیشرفت فناوری‌های جدید و گستردگی فضای مجازی، این نیاز احساس می‌شود که کاربران این فضا نیز به‌تناسب پیشرفت فنّاوری، دانش و آگاهی فنی خود را افزایش داده و گامی مؤثر در جهت افزایش امنیت خود و کاهش جرائم فضای سایبری بردارند.

ترس افزارها و راه های پیشگیری از آن

scareware یا ترس‌افزار برنامه‌ی کامپیوتری است که به‌عنوان بدافزار شناخته می‌شود. این بدافزار برای آسیب زدن یا مختل کردن یک سیستم کامپیوتری طراحی می‌شود. به بیان دقیق‌تر نه‌تنها به سیستم کاربر آسیب می‌زند بلکه او را می‌ترساند و مجبور می‌کند که با استفاده از کارت اعتباری خود خرید انجام دهد. نام دیگر آن smitfraud یا نرم‌افزار امنیتی فریب‌دهنده است.

امنیت در شبکه‌های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی، گونه‌ای از وب‌سایت‌های اینترنتی هستند که افراد، گروه‌ها و سازمان‌ها، در آن‌ها پیرامون یک یا چند ویژگی مشترک گردهم می‌آیند و اطّلاعات، مطالب و محتواهای خود را با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند.

فیشینگ و راههای پیشگیری از آن

فیشینگ (Phishing)
به تلاش برای بدست آوردن اطلاعاتی مانند نام کاربری، گذرواژه، اطلاعات حساب بانکی و ... از طریق جعل یک وب سایت، آدرس ایمیل و ... فیشینگ گفته می‌شود.
شبکه‌های اجتماعی و وب سایت‌های پرداخت آنلاین از جمله اهداف حملات فیشینگ هستند. علاوه برآن، ایمیل‌هایی که با این هدف ارسال می‌شوند و حاوی پیوندی به یک وب سایت و در اکثر موارد حاوی بدافزار هستند.
نحوه کار فیشینگ