رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

امنیت مودم

آدرس IP چیست؟

ip-address.jpg

آدرس IP یک شناسه آنلاین منحصربفرد است. هر کامپیوتر در شبکه IP منحصربفردی دارد و از طریق این آدرس کامپیوترها می‌توانند همدیگر را شناسایی کرده و ارتباط داشته باشند.

آدرس IP استاندارد پروتکل IPv4  از چهار قسمت شامل اعداد تشکیل می‌شود که این قسمت‌ها با نقطه (.) از هم جدا می‌شوند،

برای مثال : ۸.۸.۴.۴ .

در حالیکه هر کامیپوتر آدرس مشخصه خودش را دارد، دسترسی به آن از دنیای خارج براحتی امکان پذیر نیست. مودم‌ها یا مسیریاب‌ها ارتباط بین کامیپوترها را فراهم می‌کنند.به مسیریاب‌ها به عنوان پلی نگاه کنید که بین کامپیوتر شما که در شبکه خانه یا محل کارتان وجود دارد و کامیپوترهای دیگر در شبکه اینترنت است.

هنگامی که از وب‌سایتی بازدید می‌کنید، IP ای که با دیگر کامیپوترهای شبکه اینترنت، در این مثال وب‌سایت مقصد و روترهای بین راه، به اشتراک گذاشته می‌شود در واقع IP مودم یا مسیریاب (Router) شماست.

دکمه WPS در مودم چیست؟ چه کاربردی دارد؟

اگر شما مودم بی‌سیم خود را تنظیم کرده باشید و یا به دستگاه به‌طور دقیق نگاه کرده باشید، با دکمه WPS روبه‌رو خواهید شد. اما این گزینه چه کاربردی دارد؟ امروز در سایت رسمی پلیس فتا به معرفی دکمه WPS در مودم  D-link ، TP-link ، Zyxel ، ایرانسل و.. می‌پردازیم و نحوه غیرفعال سازی آن را به شما آموزش می‌دهیم.

معنی WPS روی مودم چیست؟

کلمه WPS مخفف Wi-Fi Protected Setup یا راه اندازه محافظت‌کننده شبکه وای فای است WPS. در تنظیمات مودم یک استاندارد امنیت شبکه بی‌سیم می‌باشد که تلاش می‌کند ارتباط بین روتر و دستگاه‌های بی‌سیم را سریع‌تر و آسان‌تر کند. فقط برای شبکه‌های بی‌سیم کار می‌کند که دارای رمز عبور نیز می‌باشد که با پروتکل‌های WPA یا WPA2 رمزگذاری شده است. در تنظیم استاندارد شما برای اتصال یک دستگاه به‌صورت بی‌سیم باید از وای فای استفاده کنید که نیاز به دانستن نام و رمز عبور وای فای می‌باشد.

محل قرارگیری دکمه WPS در مودم

در بیشتر روتر ها در پشت دستگاه دکمه‌ای کوچک برای WPS قرار داده‌شده است که با یک‌بار فشار دادن آن WPS فعال می‌شود و آماده اسکن دستگاه جدید است.

مشکلات WPS و هک شدن آن

استاندارد WPS از PIN استفاده می‌کند و حتی اگر شما آن را انتخاب نکنید به‌صورت خودکار تولید می‌شود اما تحقیقات نشان داده است که رمز WPS بسیار آسیب‌پذیر است. پین ۸ رقمی مودم و WPS در مودم‌ها به‌صورت دو بلوک ۴ رقمی نگه‌داری می‌شوند. روتر چهار رقم اول را جداگانه از چهار رقم آخر بررسی می‌کند. یک هکر با استفاده از ابزارهای مناسب می‌تواند به‌راحتی این سیستم را هک کند. حتی اگر پیچیده‌ترین رمز را هم استفاده کنید، دسترسی به آن در مدت‌زمان کوتاه امکان‌پذیر است.

نحوه غیرفعال کردن WPS

اگر از این سیستم استفاده نمی‌کنید پیشنهاد می‌کنیم برای جلوگیری از هک شدن و رعایت مسائل امنیتی آن را خاموش‌کنید. برای بستن WPS مودم D-linkو..، در مرورگر خود آدرس ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱ و یا ۱۹۲٫۱۶۸٫۰٫۱ یا ۱۰٫۰٫۰٫۱ را بسته به مودم خود برای ورود به تنظیمات وارد کنید. اگر آی‌پی آدرس ورود به تنظیمات را ندارید، با زدن Win+R و تایپ عبارت CMD و اینتر کردن، دستور ipconfig را اجرا کنید. عدد نوشته‌شده در قسمت Default Gateway همان آی‌پی موردنظر است. حال بسته به مدل مودم خود به دنبال گزینه disable WPS و یا WPS باشید و آن را غیرفعال کنید.
 

1398-05-07 10:12:42
0
5:13
اخبار امنیت فناوری:

اگر گمان می‌کنید اتصالات وای فای شما کند است، به این معنا است که شخص دیگری بدون اجازه شما در حال استفاده از

در چه مواقعی ممکن است از اینترنت شما بصورت ناخواسته استفاده گردد؟

در موارد زیر ممکن است این اتفاق بیافتد:
1- آپدیت ویندوز، آنتی‌ویروس و برنامه‌های نصب شده بر روی ویندوز مانند آفیس
2- ویروس‌ها : در این حالت ممکن است با ارسال اطلاعات از سیستم قربانی باعث افزایش مصرف حجم اینترنت شوند.
3- استفاده از فیلتر‌شکن
4- هک شدن مودم: در مواقعی به دلیل عدم رعایت نکات امنیتی ممکن است به سیستم نفوذ شده از اینترنت استفاده شود.
 

1397-08-19 08:23:38
0
1:58
کارشناس پلیس فتای استان البرز تاکید کرد:

کارشناس جرایم سایبری پلیس فتا استان البرز گفت: هک شدن مودم وای‌فای می‌تواند تبعات زیادی داشته باشد که از جمله آن خطر استفاده

1396-09-28 08:13:01
0
0:16