آسیب های اینترنت برای کودکان

آسیب‌های جسمی و روانی در کمین قربانیان اینترنت؟

۱. تعاملات فرد به فرد یا رو در رو را کاهش می‌دهد.

۲. احساس نیاز به توجه را به شدت افزایش می‌دهد.

۳. توجه شما را از اهداف زندگی واقعی منحرف خواهد کرد.

۴. خطر ابتلا به افسردگی را افزایش می‌دهد.

۵. احتمال شکست روابط موجود در شبکه‌های اجتماعی بیش از روابطی است که در دنیای واقعی داریم.

۶. استفاده بیش از حد از شبکه‌های اجتماعی خلاقیت افراد را نابود می‌کند.

۷. مقایسه پیوسته خود با دیگران در شبکه‌های اجتماعی شما را به نابودی خواهد کشاند.

۸. استفاده موبایل قبل از خواب می‌تواند روابط خانواده را دچار آسیب کند.

کلمات کلیدی :
۱۳۹۸-۰۶-۰۵ ۱۱:۵۶:۱۸
۰
میلیون‌ها خانواده در سرتاسر دنیا هر روز از اینترنت برای یادگیری، پژوهش، خرید و فروش، استفاده از خدمات بانکی، سرمایه‌گذاری، به اشتراک گذاری عکس، بازی کردن، دانلود فیلم و موزیک، ارتباط با دوستان، آشنا شدن با افراد جدید و مشارکت در میزبانی برای سایر فعّالیّت‌ها استفاده می‌کنند. گرچه فضای مجازی مزایا، فرصت‌ها و آسودگی‌های متعدّدی را به ارمغان می‌آورد،

بهترین رویکرد برخورد با کودکان در ارتباط با فضای مجازی؟

۱- با اعضای خانواده خود همان‌گونه که در مورد مسائل روزمره و عادی صحبت می‌کنید در زمینه فضای مجازی و اینترنت نیز صحبت کنید و آنها را راهنمایی نمایید. از ایجاد محدودیت و قوانین برای فرزندان و نوجوانان در فضای مجازی هراس نداشته باشید.

۲- سعی کنید از فناوری‌های جدید که فرزندانتان استفاده می‌کنند، شما نیز برای تفریح خود استفاده و بکارگیرید. شما می‌‌‌توانید از فرزندانتان بخواهید که در ایجاد یک صفحه در شبکه اجتماعی به شما کمک کند و یا با هم برخی بازی‌های مربوط به کنسول‌های بازی‌های رایانه‌ای را انجام دهید.

۳- با دوستان، اقوام و دیگر والدین در مورد حفظ امنیت فرزندان در فضای مجازی صحبت کنید و از تجربیات آنها نیز استفاده کنید. ممکن است آنها بتوانند راه کارهای مفید و سودمندی را به شما ارائه نمایند.

۴- نحوه استفاده از نرم‌افزارهای کنترل والدین بر روی ابزارهای رایانه‌ای و همچنین استفاده از گزینه حفظ حریم خصوصی در شبکه‌های اجتماعی را یاد بگیرید. ضمناً از امکانات و گزینه‌های امنیتی Google و سایر موتورهای جستجو استفاده نمایید.

۵- استفاده از نرم افزارهای کنترل و نظارت بر فعالیت‌های اینترنتی فرزندان که بر روی اقداماتی همچون دانلود فایل و مشاهده محتوای وب سایت‌ها نظارت می‌کند.

۶- اطمینان حاصل نمایید که فرزندانتان آگاهی و اطلاعات اولیه و پایه در مورد ایمنی در فضای مجازی را دارند برای مثال بر روی لینک داخل ایمیل‌های دریافتی از سوی اشخاص ناشناس کلیک نمی‌کنند، کلمات عبور سخت انتخاب می‌کنند و آنتی ویروس و فایروال سیستم خود را غیر فعال نمی‌کنند.

۷- به طور منظم و مستمر با فرزند خود در مورد زندگی و همچنین مسائل مرتبط با فضای مجازی صحبت کنید. این مسئله به آنها نشان می‌دهد که چقدر برای شما مهم هستند و میزان علاقه شما به فناوری را به آن‌ها اثبات می‌کند. همچنین باید به آنها بگویید که مراقب رفتارهایی همچون مزاحمت‌های اینترنتی و صفحات پورنوگرافی در اینترنت باشند و باید مسئولیت رفتار خود در اینترنت را بپذیرند.

کلمات کلیدی :

لزوم نظارت والدین بر فرزندان در فضای مجازی

در همه کشورهای پیشرفته سالیان سال است که والدین به کمک نرم‌افزارهای ویژه فعالیت فرزندان خود را در اینترنت کنترل می‌کنند و حتی با استفاده از رمز عبور، اجازه ورود کودکان را به بسیاری از سایت‌ها نمی‌دهند.
اما در کشور ما نظارت چندانی بر این موضوع وجود ندارد چراکه متاسفانه  بسیاری از والدین ایرانی از نظر اطلاعات در سطح پایین‌تری نسبت به فرزندان‌شان قرار دارند و همین موضوع موجب می‌شود که آنها نتوانند نظارتی داشته باشند.

۱۳۹۸-۰۵-۱۶ ۰۹:۴۵:۲۸
۰
سیال بودن و بی حد و مرز بودن تکنولوژی‌های مربوط به فضای مجازی دسترسی کودکان و نوجوانان را به امری مشکل تبدیل کرده اما والدین می‌توانند با اجرای نکات امنیتی از آسیب‌پذیری این فضا برای فرزندانشان بکاهند و مزایا و کارکردهای مثبت آن را به آن‌ها بیاموزند. در کتابچه مربوطه آموزش‌های لازم داده شده است.
۱۳۹۸-۰۵-۱۵ ۱۰:۲۴:۴۴
۰
۲:۵۱
کومودو:
تاکنون نگرانی‌های موجود در دنیا کم نبوده است که اکنون، دولت امریکا به والدین در مورد سه برنامه دوست‌یابی که بیماران جنسی برای ادامه ...
۱۳۹۸-۰۴-۱۵ ۱۰:۱۱:۳۰
۰
۲:۲۹

بیشترین تهدیدات فضای مجازی برای کودکان؟

استفاده از اینترنت و فضای مجازی علاوه بر محاسن زیادی که دارد در بعضی مواقع بستر تهدید و خطر را نیز برای کودکان ما ایجاد می‌کند. چرا که بسیاری از خانواده‌ها بسترهای امن و مطمئنی را برای این کار انتخاب نمی‌کنند و فرزند خود را در فضایی تنها می‌گذارند که مجرمین و تبهکاران نیز در آن وجود دارند و می‌توانند به آن‌ها آسیب بزنند.

⛔️مهمترین خطرات⛔️

⛔️ سایبربولینگ یا آزار و اذیت‌های اینترنتی که توسط گروه‌های همسال در بستر شبکه‌های اجتماعی، ایمیل، پیامک و یا روش‌های دیگر اتفاق می‌افتد. حدود ۴۰ درصد کودکان و نوجوانانی که در شبکه‌های اجتماعی حضور دارند با این تهدید مواجه شده‌اند.
⛔️ مواجهه ناخواسته کودکان با محتوای مستهجن به دلیل وجود حجم زیادی از این نوع محتوا در وب بسیار شایع است. این گونه مطالب به دلیل بازدید زیادی که دارند در موتورهای جستجو نیز پیشنهاد می‌شوند و چه بسا کودک بدون آشنایی قبلی و انگیزه از طریق موتور جستجو به جستجوی این کلمات تشویق شود.
⛔️ نقض حریم خصوصی کودک و دریافت تصاویر خصوصی از آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی به دلیل عدم درک صحیح آن‌ها از عواقب این کار و اعتماد بی‌جا و فریب خوردن ممکن است اتفاق بیافتد.
⛔️ سرقت اطلاعات از کودکان کار ساده‌ای است چرا که می‌توان آن‌ها را فریب داد و اطلاعات مهمی اعم از اطلاعات خانوادگی و اطلاعات خصوصی را از آن‌ها دریافت نمود.
⛔️ مواجهه با بزرگسالانی که خود را کودک معرفی می‌کنند نیز یکی دیگر از تهدیداتی است که ممکن است کودکان با آن مواجه شوند. و در این ارتباط تهدیدات بالا اتفاق بیافتد.