رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

پلیس فتا استان آذربایجان شرقی

قبل از خرید کالا و خدمات از شبکه های اجتماعی به چه نکاتی توجه کنیم ؟

شبکه های اجتماعی و علی الخصوص شبکه های اجتماعی خارجی ممکن است مشکلاتی نظیر ، عدم تحویل کالا ، تاخیر در تحویل کالا , عدم مطابقت کالای خریداری شده با کالای درخواستی ، سرقت اطلاعات شخصی و بانکی و ... را در پی داشته باشد سعی کنید از سایت های معتبر با نشان اینماد حقیقی خریداری نمایید.

1398-10-10 10:37:16
0
0:54
پلیس فتا هشدار داد:

رئیس پلیس فتا استان آذربایجان شرقی در خصوص پیشگیری از کلاهبرداری موقع خریدهای اینترنتی هشدار داد.

چگونه افراد کلاهبردار با ترفند برنده شدن در مسابقات رادیویی و تلویزیونی از مخاطبین خود کلاهبرداری می نمایند؟

در این روش افراد کلاهبردار و سودجو ضمن برقراری تماس تلفنی با مخاطبین خود از طریق خطوط تلفن همراه و ثابت با شگردهای خاص نظیر شرکت دادن قربانیان در مسابقات رادیویی و تلویزیونی دروغین وبا  زمینه سازی های خاص در این خصوص با اعلام برنده شدن به بهانه واریز وجه، آنها را به پای دستگاه عابر بانک کشانده و با سرقت اطلاعات مهم کارت بانکی، نسبت به برداشت غیرمجاز وجوهات از حساب آنان اقدام می نمایند.

پس نکات زیر را بخاطر بسپارید:

1- به هیچ وجه نسبت به این تماسهای مشکوک واکنش نشان ندهید.

2- مراقب باشید ممکن است افراد کلاهبردار و شیاد با روشهای مختلف ،مشخصات و اطلاعات شخصی و خانوادگی شما را بدست آورده باشند

3- همواره  این نکته را مد نظر قرار دهید که برای واریز پول به حساب شما اصلا نیازی به حضور شخص به پای دستگاه عابر بانک نمی باشد

7425.png96.01 کیلوبایت
8574.png91.14 کیلوبایت

نحوه استفاده صحیح از پوزهای فروشگاهی و کارتهای اعتباری

سرهنگ  محسن محمودی رییس پلیس فتا  استان آذربایجان شرقی در مجموعه برنامه های 180 ثانیه که از شبکه استانی سهند پخش می گردد بیان داشت: مواظب کارتهای بانکی خود باشید و رمز آن را در اختیار دیگران قرار ندهید، با وجود اینکه اصناف و مردم ما بسیار شریف، درستکار و امین هستند ولی افرادی در اطراف ما وجود دارند که می توانند از این اطلاعات سوء استفاده کنند و کارتهای  مارا خالی کنند...

1398-09-24 10:48:54
0
0:56
رئیس پلیس فتا آذربایجان شرقی؛

رئیس پلیس فتا استان آذربایجان شرقی گفت: مراقب تبلیغات دروغ در سایتها با موضوع کار در منزل، بسته بندی پازل و کارتن سازی

تمامی آگهی های بارگذاری شده در سایتها قابل اعتماد نیست!

کلاهبرداران با درج آگهی های ساده اقدام به ایجاد ارتباط با  شهروندان و دعوت از آنان برای انجام اقدامات غیرقانونی مانند اجاره شماره حسابها ، شرکت در شرط بندی آنلاین و حتی اقدامات غیراخلاقی و ... می نمایند. برخی از این آگهی ها در قالب تبلیغ سرمایه گذاری ، پیدا کردن همخانه ، کسب سود بیشتر ، انواع وامها و ... است.

پس بیش از حد به این تبلیغات و آگهی ها اعتماد نکنید تا در دام این کلاهبرداران گرفتار نشوید.

7485.jpg7.98 کیلوبایت

برای پرداخت‌های اینترنتی امن چه اقدامی بایستی انجام داد؟‌

برای حفظ  امنیت  پرداخت های الکترونیک، جلوگیری از افشا شدن اطلاعات کارت های بانکی و در کل برداشت های غیر مجاز از حساب به روش فیشینگ، اقدامات زیر را انجام دهید:

۱. هنگام انجام خرید اینترنتی، پیش از وارد  کردن اطلاعات کارت، از اینکه به «درگاه پرداخت اینترنتی»معتبر هدایت شده اید، اطمینان حاصل کنید. 

۲. برنامه های همراه فراهم  کننده خدمات پرداخت را تنها از مراجع معتبر بارگیری، نصب و استفاده  کنید. 

۳. از درج اطلاعات کارت خود در کانال ها و گروه‌ها  در شبکه اجتماعی که توسط بانک یا شاپرک تأیید نشده باشند، خودداری فرمایید

۴. کارت و رمز کارت خود را تا آنجا که می شود، در اختیار دیگران قرار ندهید.

۵. خرید های اینترنتی خود را از فروشگاه  های مطمئن انجام دهید. در خرید های اینترنتی به وجود «نماد اعتماد الکترونیک» دقت کنید و از اعتبار آن اطمینان حاصل کنید.

۶. از امنیت رمز های خود اطمینان یابید. 

۷. تا آنجا که می توانید از ارائه اطلاعات کارت خود در بستر های ارتباطی پرخطر نظیر؛ تلفن ثابت، پیامک و کد های دستوری *...# خودداری  کنید.

۸. از ابزار های شخصی امن برای انجام  تراکنش‌ های بانکی استفاده کنید.

۹. در صورتی‌  که از اینترنت WiFi اماکن عمومی  مانند رستوران ها، فروشگاه ها، مراکز خرید و ... استفاده می کنید، تا آنجا که می  توانید تراکنش مالی یا خرید اینترنتی انجام ندهید

۱۰. هنگام استفاده از دستگاه خودپرداز یا پایانه فروش، از عدم وجود تغییرات / دستکاری یا نصب تجهیزات اضافی غیرمجاز در بخش‏ های مختلف آن اطمینان حاصل  کنید.

۱۱. تا آنجا که می  توانید از مراجعه به  دستگاه‏ های خودپردازی که در مکان‏ های تاریک، نقاط خارج از دید و کم رفت‌وآمد نصب شد ه اند، خودداری کنید.

852963.jpg39.4 کیلوبایت