رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

انتشار بدافزارها

چگونه بدافزارهای گوشی‌های اندرویدی را پیدا کنیم؟

ضدویروس‌های اندرویدی می‌توانند بدافزارها را شناسایی کنند، اگر به هر دلیلی ضدویروسی روی گوشی خود نصب نکرده‌اید یکسری علایم هشدار‌دهنده وجود دارند که ممکن است در شناسایی بدافزارها به شما کمک کنند.

تخلیه زودهنگام شارژ باتری سریع‌تر از حالت عادی
اگر از گوشی اندرویدی به شکل عادی استفاده می‌کنید و استفاده شما بیش از حد معمول نیست، اما شارژ باتری بدون دلیل سریع تخلیه می‌شود، ممکن است گوشی به بدافزاری آلوده شده باشد. در برخی موارد برنامه‌های مخرب به سرعت باتری دستگاه را مصرف می‌کنند. برای بررسی این مشکل باید به بخش تنظیمات گوشی بروید، گزینه Battery انتخاب کنید و برنامه‌هایی که استفاده سنگینی از باتری دستگاه دارند را بررسی کنید. اطمینان حاصل کنید برنامه‌های نشان داده شده در این بخش برنامه‌های واقعی باشند و تشابه اسمی وجود نداشته باشد.

گرم شدن و کاهش عملکرد دستگاه
اگر تغییری در روند به‌کارگیری گوشی رخ نداده و استفاده شما شبیه به گذشته است، اما گوشی به سرعت گرم شده و عملکرد کندی دارد یا اجرای برنامه‌ها با مشکل روبرو می‌شود، ممکن است گوشی به بدافزاری آلوده شده باشد. برای واکاوی این مشکل باید میزان مصرف داده‌ها را بررسی کنید و ببینید چه برنامه‌هایی داده‌های بیشتری مصرف می‌کنند. به Access Settings و سپس Data بروید و تمام برنامه‌های کاربردی را بررسی کنید. اگر برنامه‌ای پیدا کردید که مصرف بیش از اندازه‌ای دارد آن‌را حذف کنید.

نمایش مکرر تبلیغات به شکل غیر عادی و تصادفی
نمایش مکرر تبلیغات حتا زمانی که کار خاصی انجام نمی‌دهید، نشانه روشنی از آلودگی به یک آگهی‌افزار است. گوشی هوشمند نباید بدون دلیل تبلیغات را نشان دهد. هیچ‌گاه روی آگهی‌ها حتا آن‌هایی که وعده‌های مختلفی می‌دهند کلیک نکنید.

نمایش پیام‌های کوتاه و تماس‌های ناشناخته
اگر پیام‌های کوتاه یا تماس‌های ناشناخته‌ای دریافت می‌کنید، ممکن است گوشی آلوده شده باشد. به‌طور مثال، ممکن است پیام عجیبی از مخاطبان خود دریافت کنید که شما را ترغیب می‌کنند روی یک پیوند مشکوک که درون پیامک قرار دارد کلیک کنید. در چنین شرایطی ممکن است بدافزاری گوشی مخاطب را آلوده کرده و چنین پیامی برای شما ارسال شده باشد. به‌طور مثال، باج‌افزار FileCoder از طریق پیام متنی کاربران را آلوده می‌کند. هیچ‌گاه به تماس‌ها یا پیام‌های ناشناخته پاسخ ندهید.

نصب برنامه‌های ناشناس روی گوشی
اگر برنامه‌های ناشناسی روی گوشی پیدا کردید که خودتان آن‌ها را نصب نکرده‌اید به سرعت آن‌ها را پاک کنید. برخی از بدافزارها شبیه به نمونه جعلی Google Updater سعی می‌کنند با تقلید عملکردهای یک برنامه واقعی با پنهان‌کاری کامل به گوشی کاربر وارد شوند.

جست‌وجو برای برنامه‌های پنهان
برخی از برنامه‌های مخرب بدون نصب هیچ آیکونی روی گوشی کاربر نصب می‌شوند. برای پیدا کردن این برنامه‌ها باید به بخش تنظیمات گوشی بروید، گزینه Applications را انتخاب کنید و جست‌وجویی در ارتباط با برنامه‌های ناخواسته انجام دهید. برنامه‌های مشکوک پیدا شده در این بخش را به سرعت پاک کنید.

 

۱۳۹۸-۱۰-۲۲ ۱۳:۱۸:۰۷
۰

اندروید سیستم عاملی متن‌باز (Open Source) است برای گوشی‌های هوشمند (Smart Phone) و کامپیوترهای دستی و تبلت‌ها که توسط Open Handset Alliance و Google ساخته شده. شاید برخی به اشتباه فکر میکنند که اندروید یک پلتفرم سخت افزاری است ولی اندروید تنها یک سیستم عامل است که برای موبایل ساخته شده. هسته سیستم عامل اندروید لینوکس است و دارای یک رابط کاربری غنی

۱۳۹۸-۱۰-۰۹ ۱۹:۱۵:۵۵
۰
۱:۱۸

دستگاه‌های USB مخرب درجایی استفاده می‌شود که یک مهاجم به دسترسی فیزیکی به کامپیوتر نیاز دارد. اولین بد افزار مبتنی بر انتقال از

۱۳۹۸-۰۹-۱۸ ۱۱:۰۷:۵۶
۰
۳:۰۵
امنیت فناوری اطلاعات

بدافزار اسرارآمیز Xhelper که بارها و به دفعات بر روی گوشی‌ها نصب می‌شود، بیش از ۴۵،۰۰۰ تلفن Android را آلوده کرده است. طی

کرم کامپیوتری چیست و راه‌های پیشگیری از آن چگونه است؟

Worm یا کرم یکی از بدافزارهای معروف دنیای کامپیوتر است.

این بدافزار با استفاده از روزنه‌های آسیب‌پذیر، وارد سیستم می‌شود. برخی از کرم‌ها بدون اینکه تغییری در سیستم رایانه‌ای ایجاد کنند، تنها به گسترش خود پرداخته و به شبکه آسیب وارد می‌کنند.

در این موشنگرافی کرم کامپیوتری و راه‌های پیشگیری از آن آورده شده است.

طراح: امیرحسین افکاری

۱۳۹۸-۰۸-۱۱ ۱۲:۲۸:۵۵
۰
۲:۰۸
آلودگی دستگاه‌های اندرویدی به بدافزار

هزاران دستگاه‌ هوشمندهمراه که از سیستم عامل اندروید بهره می‌برند به بدافزار غیرقابل حذف XHelper آلوده شده‌اند.

۱۳۹۸-۰۲-۱۹ ۰۹:۴۶:۰۹
۰
۱۳۹۷-۱۱-۰۹ ۱۰:۴۷:۱۷
۰
۱:۲۰
رییس پلیس فتا خوزستان :

رییس پلیس فتا خوزستان از کشف نقص امنیتی جدیدی در تلگرام خبر داد و گفت: شبکه‌های اجتماعی دارای ضعف‌های فراوانی هستند که هر