رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

دسترسی به safe mode

چگونه ویروس را از گوشی پاک کنم؟

بیشتر ویروس‌‌ها از طریق برنامه‌‌های كاربردی كه بر روی دستگاه خود نصب می‌ كنید وارد دستگاه می‌شوند.

كاهش توان باتری، پر شدن حافظه داخلی، هنگ كردن برنامه ‌های در حال اجرا، ارسال پیامك و ایجاد تماس‌های ناخواسته، روشن نشدن گوشی از جمله مواردی است كه می‌تواند هشداری مبنی بر ویروسی شدن دستگاه شما باشد.

اگر دستگاه اندرویدی شما به ویروس آلوده شده است جای هیچگونه نگرانی نیست، حذف آن به‌ آسانی امكان‌ پذیر خواهد بود.
برای حذف ویروس اندرویدی از دستگاه خود باید پنج گام را طی كنید:

گام اول

گوشی یا تبلت خود را در حالت Safe mode قرار دهید. این كار مانع از اجرای برنامه‌‌های كاربردی شخص سومی كه حاوی بدافزار هستند می‌شود.

در بسیاری از دستگاه‌‌ها شما می‌‌توانید با فشردن كلید روشن و خاموش به گزینه‌های Power دسترسی داشته باشید.

سپس با فشردن و نگاه ‌داشتن Power off گزینه Safe mode ظاهر خواهدشد كه با انتخاب این گزینه دستگاه مورد نظر را به حالت Safe mode تغییر حالت دهید.

اگر این راهكار برای دستگاه شما كارساز واقع نشد با جستجوی مدل دستگاه خود در سایت سازنده آن، دستورالعمل حالت Safe mode را پیدا كرده و مراحل آن را انجام دهید. (در برخی از گوشی‌ها با نگاه ‌داشتن Power off گزینه Safe mode ظاهر نمی‌شود، كافی است گوشی خود را خاموش و به هنگام روشن شدن دكمه Power و Volume Down را همزمان فشار دهید).

توجه داشته باشید زمانی كه در حالت Safe mode باشید در قسمت پایین سمت چپ صفحه نمایش باید Safe mode را ببینید.

گام دوم

منوی Settings را باز كرده و گزینه Apps را انتخاب نمایید و مطمئن شوید كه تب Downloaded را مشاهده می‌كنید.

اگر شما نام ویروسی كه گوشی یا تبلت اندرویدی شما به آن آلوده شده است را نمی‌دانید در لیست موجود به دنبال برنامه‌هایی باشید كه آنها را به ‌شخصه نصب نكرده ‌اید و یا نباید روی دستگاه شما اجرا شوند.

گام سوم

روی آیكون برنامه كاربردی مخرب ضربه بزنید ( كاملاً واضح است كه برنامه مخرب نام خود را 'Dodgy Android virus' نمی‌گذارد، این نام تنها برای ملموس شدن بیشتر موضوع برای نحوه حذف ویروس است) تا صفحه اطلاعات برنامه كاربردی باز شود، سپس گزینه Uninstall را انتخاب كنید.

در بیشتر موارد این تنها كاری است كه می‌توان برای حذف ویروس انجام داد، اما در بعضی موارد ممكن است شما دكمه Uninstall را غیرفعال ببینید و توانایی انجام فرایند بالا را نداشته باشید. علت این مهم به دلیل قرارگیری ویروس در حالت administrator دستگاه است.

گام چهارم

از منوی Apps خارج شوید و وارد Settings و سپس Security و در نهایت Device Administrators شوید. در اینجا شما می‌توانید برنامه‌های كاربردی كه در حالت administrator قرار دارند را مشاهده كنید.

فرآیند بسیار ساده است، كافی است تیك برنامه‌ای كه می‌خواهید حذف كنید را بردارید. حال به گام سوم بازگردید و برنامه مورد نظر را Uninstall نمایید.

گام پنجم

پس از حذف ویروس از گوشی یا تبلت اندرویدی، تنها كاری كه باید انجام دهید راه‌اندازی مجدد دستگاه و خروج از حالت Safe mode خواهد بود.

پس از انجام اقدامات بالا هم‌اكنون بهترین زمان است تا داده‌های مهم موجود در دستگاه خود را پشتیبان‌ گیری كنید و یك ضدویروس اندرویدی برای محافظت در برابر ویروس‌های احتمالی روی دستگاه خود نصب كنید.
 

حالت سیف مود در سیتم عامل های مختلف چیست؟

سیف مود (Safe Mode)، سیف مد یا سیف م,د حالتی از ویندوز و سایر سیستم عامل ها نظیر آندروید و OS X است که در آن فقط فایل‌ها و درایورهای ضروری سیستم عامل برای بالا آمدن آن اجرا می‌شوند. البته در سیستم عامل OSX نام آن Safe Boot است.

از آنجایی که فایل‌های غیر ضروری در این حالت از بوت اجرا نمی‌شوند و به عبارتی در این حالت سیستم عامل محدود خواهد شد، بعضی از امکانات ویندوز یا سیستم عامل های دیگر نیز در اختیار کاربر نخواهد بود ولی این عیب سیف مود نیست بلکه مزیت آن است چون در این حالت بسیاری از برنامه‌های استارت آپ یا برنامه‌های مخربی که هنگام بالا آمدن ویندوز اجرا می‌شوند، اجرا نخواهند شد و به این ترتیب دست کاربر برای انجام تغییرات اساسی باز خواهد ماند.

درواقع حالت Safemode برای عیب یابی و اشکال زدایی عناوین گوناگون از جمله عیب‌های نرم افزاری، حذف ویروس‌ها و برنامه‌های مخرب، بازگرداندن تنظیمات سیستم عامل و ... طراحی شده است. البته این حالت امن فقط مختص سیستم عامل ها و نرم افزارها نیست؛ می‌توان این قابلیت را از گوشی گرفته تا شاتل فضایی پیدا کرد!

برای این که کارایی حالت امن یا سیف مود را درک کنیم بهتر است فرض کنیم که یک برنامه مخرب در سیستم عامل ویندوز ما نصب شده است. این برنامه مخرب با هر بار بالا آمدن ویندوز، اجرا شده و به گونه‌ای طراحی شده است که برنامه‌های آنتی ویروس را غیرفعال یا حذف کرده و جلوی بازشدن آن‌ها را بگیرد. در این صورت چگونه باید از شر این ویروس خلاص شد درحالی که قادر به بازکردن آنتی ویروس و اعمال تنظیمات استارت آپی در ویندوز نیستیم؟ جواب ساده است، کافیست ویندوز را در حالت Safe mode بوت کنیم. به این ترتیب فقط فایل‌های اصلی که برای بالا آمدن ویندوز نیاز است اجرا خواهد شد؛ یعنی فایل‌ها و برنامه‌های جانبی از جمله همین ویروس ما دیگر در این حالت اجرا نخواهد شد.

حالت سیف مود در ویندوز ایکس پی :

در سیستم عامل ویندوز محصول مایکروسافت سیف مود در سه حالت قابل اجراست (برای ورود به حالت سیف مود در ویندوز این پست را بخوانید):
1- حالت عادی: ویندوز به صورت گرافیکی و فقط با فایل‌های ضروری بوت خواهد شد.
2- حالت عادی + شبکه و اینترنت: در این حالت ویندوز علاوه بر این که به صورت گرافیکی با فایل‌های ضروری بوت می‌شوند، فایل‌ها و درایورهای مربوط به شبکه نیز اجرا می‌شوند.
3- حالت خط فرمان: فایل‌های مربوط به رابط گرافیکی لود نمی‌شوند و همه کارها باید توسط دستورات خط فرمان (CMD) اجرا شوند.

 

1398-02-14 10:19:30
0
اداره پیشگیری از جرم پلیس فتا کردستان نوشت :

این روزها کمتر کسی را می‌توان یافت که از گوشی هوشمند استفاده نکند. همین موضوع باعث می‌شود تا خطرات زیادی از جمله سرقت

1392-12-27 11:16:49
0