رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

آسیب پذیری های نرم افزار

نرم افزار فرم ویر چه کاربردی دارد؟

وقتی یک قطعه‌ی سخت‌افزاری جدید روی کامپیوتر ویندوزی نصب می‌کنیم، می‌بایست درایور یا نرم‌افزار راه‌انداز مربوط به آن را نیز نصب کنیم، البته ممکن است ویندوز در دیتابیس بزرگ خود، اطلاعات مربوط به شناسایی سخت‌افزار جدید را داشته باشد و بدون نصب درایور هم قطعه کار کند.

فرم‌ویر نرم‌افزاری است که یک سطح پایین‌تر از درایور قرار می‌گیرد و در حقیقت بخشی از سیستم عامل و درایورها و نرم‌افزارهای آن محسوب نمی‌شود بلکه جزئی از سخت‌افزار است. فرم‌ویر اساساً نوعی نرم‌افزار است ولیکن به علت اینکه در سخت‌افزار تعبیه و پنهان شده، به آن سفت‌افزار (واژه‌ی Firm به معنی سفت و محکم) گفته می‌شود. اما توجه کنید که فرم‌ویر را می‌توان دستکاری و بروز کرد و لذا مثل سخت‌افزار، کاملاً سفت و بی‌تغییر نیست!
 

۱۳۹۸-۰۹-۲۳ ۱۰:۵۵:۵۰
۰
۳:۱۰
دانش خود را بروز کنید

آسیب‌پذیری روز صفر در واقع یک باگ در قطعه‌ای از يك نرم افزار است که برای برنامه نویسان، فروشنده و مسئول برنامه ناشناخته

آیا روشی وجود دارد ویروس هایی را که آنتی ویروس آن را در سیستم کامپیوتر ما شناسایی نکرده، تشخیص دهیم؟

 ساختار برخی ویروس ها به گونه ای است که امکان اسکن و تشخیص آن توسط آنتی ویروس وجود ندارد و یا آنکه ویروس با تشخیص نصب بودن آنتی ویروس بروی سیستمتان عملکرد آن را دچار اختلال می کند و مانع از این می شود که شما بتوانید از آنتی ویروس خود برای اسکن کامپیوتر استفاده کنید
اولین قدم برای اسکن کردن کامپیوترتان نمایش فایل‌های مخفی در کامپیوتر می باشد.
فرایند کار:
ابتدا وارد قسمت  My Computer شوید و بر بروی منوی Tools کلیک کنید و از منوی حاصل بروی عبارت Folder Options کلیک کنید. سپس بروی برگه View کلیک کنید و در این برگه تیک کنار عبارت های Show Hidden Files and Folders را فعال کنید و تیک کنار عبارت Hide Extensions For Known File Types را بردارید  و سپس OK نمایید.
یا اینک از طریق مسیر C:/Windows/system32 به پوشه System32 مراجعه کنید. پس از ورود به پوشه system32 بروی منوی View کلیک کنید و از منوی حاصل عبارت Details را انتخاب کنید.
حال در پوشه system32 بروی جدا کننده Date Modified کلیک کنید و آنرا به سمت راست بکشید به طوری که تاریخ تمامی فایل ها یه طور کامل نمایش داده شود.
فایل‌های نمایش داده شده در پوشه system32 فایل‌های سیستمی مربوط به ویندوز می باشد که اکثرا با پسوند dll می باشد و این بخش معمولا مورد هدف ویروس ها و Spyware قرار می گیرد و خود را در بین این فایل ها مخفی می کنند.
اکثر  فایلهای قرار گرفته در این بخش دارای یک زمان مشخص می باشد و این زمانها معرف این می باشد که مایکروسافت در این تاریج برنامه مربوط به فایل مورد نظر را به پایان رسانیده است و در واقع این زمان ها هیچ ربطی به زمان نصب ویندوز ندارد. حال اگر ویروس و یا spyware به این بخش حمله کند زمان آن با زمان فایل‌های سیستمی موجود در پوشه system32 مطابقت ندارد و زمانی جدید تر از زمان مربوط به فایلهای سیستمی ویندوز خواهد بود و به راحتی از طریق مشاهده زمان های قرار گرفته در Date Modified قابل تشخیص می باشد.
 نکته بسیار مهم : باید توجه شود این است که نصب یک سخت‌افزار جدید و یا یک نرم‌افزار خاص می‌تواند فایلی را در این بخش کپی کند که زمان آن بازمان فایل‌های سیستم مطابق ندارد.
پس برای اینکه فایلی را در این بخش به‌اشتباه پاک نکنید روشی را مطرح می‌کنیم که این اشتباه رخ ندهد:
اگر میان فایل‌های واقع در پوشه system32 به فایلی برخورد کردید که تاریخ آن با تاریخ فایل‌های سیستمی ویندوز مطابقت ندارد، بروی این فایل کلیک راست کنید و گزینه Properties را انتخاب نمایید. سپس در پنجره Properties بروی برگه Version کلیک کنید و در این برگه نام کمپانی و ورژن فایل موردنظر را مطالعه کنید.
اگر اطلاعات این فایل شامل نام کمپانی و خیلی اطلاعات دیگر برایتان آشنا نبود، نام فایل موردنظر را در موتور جستجوگر گوگل تایپ کنید و اگر در نتایج جستجو به این اشاره‌شده بود که این فایل ویروس است حتماً آن را پاک‌کنید. ولی اگر در نتایج جستجو به آلوده بودن این فایل اشاره نشده بود این فایل احتمالاً به‌واسطه یک سخت‌افزار و یا نرم‌افزار به وجود آمده است.

۱۳۹۷-۱۰-۰۹ ۱۶:۲۴:۵۵
۰
۱:۵۴
مجله اینفوسکیوریتی نوشت:

با توجه به گزارش آزمایشگاه سایبری شرکت Trustwave، محققان یک آسیب‌پذیری مبتنی بر هسته را برای درایور همراه IBM Trusteer Rapport (یک الگوریتم

۱۳۹۰-۱۱-۲۰ ۰۹:۱۳:۰۶
۰
۱:۳۶
جرایم اینترنتی می تواند به هر شکلی وجود داشته و در هر زمان و هر کجا اتفاق بیافتد. مجرمانی که مرتکب جرایم اینترنتی می شوند از روش های گوناگونی مبتنی بر میزان مهارت ها و هدفشان استفاده می کنند.