رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

انواع کلاهبرداری از طریق ارسال پیامک

چگونه پیامک‌های تقلبی از واقعی را تشخیص دهیم ؟

با توجه به ارسال پیامک‌هایی با مضامین مختلف برای هموطنان مبنی بر ارائه خدمات و ثبت نام در طرح‌‎ها و دریافت بسته‌های حمایتی دولتی، کارت سوخت، کارت ملی و ...، از سوی افراد ناشناس، عده‌ای با سرشماره‌های مختلف که مشخص نیست آیا این شماره‌ها واقعی و متعلق به ارگان مشخص هستند یا خیر؟ اقدام به ارسال پیامک‌هایی به هموطنان می‌کنند.

راه‌های شناسایی پیامک‌های تقلبی و قلابی

۱-    پیامک‌های تمام ارگان‌های دولتی و رسمی کشور فقط با نام خود سازمان‌ها و ارگان‌ها برای هموطنان ارسال می‌شود.

۲-    در صورت مشاهده هر گونه پیامک با سر شماره‎های مختلف، هموطنان می‌توانند به سایت پلیس فتا گزارش نموده تا موارد مورد پیگرد قانونی قرار بگیرد.

۳-    نباید به پیامک‌های دارای شماره‌ای که با هدف ثبت نام در طرح‌های دولتی و دریافت کارت‌های مختلف اعم از کارت ملی، کارت سوخت و ... اعتماد کرد.

۴-    با مراجعه رسمی و دفاتر پیشخوان دولت و یا پلیس +۱۰ توضیحات مربوط به مشکلات خود را طلب نموده و به یک پیامک بدون منبع و غیر رسمی اکتفا نکنید.

 

۱۳۹۸-۱۱-۲۶ ۱۳:۳۶:۲۹
۰
۱:۰۷
پلیس فتا خوزستان هشدار داد:

رئیس پلیس فتا خوزستان با اشاره به فرا رسیدن اسفند ماه و نزدیک شدن به تعطیلات آخر سال، از شهروندان خواست نسبت به

۱۳۹۸-۱۰-۲۴ ۱۲:۱۵:۳۱
۰
۱:۴۲
پلیس فتا کرمان هشدار داد:

رئیس پلیس فتا کرمان درخصوص کلاهبرداری با ارسال پیامک انبوه با عنوان قطع شدن تلفن همراه هشدار داد و گفت: شهروندان برای بررسی

آیا آگهی های با موضوع اجاره حساب بانکی جهت فعالیت های اقتصادی قابل اعتماد می باشد؟

با سلام فیشرها و کلاهبرداران جهت پول‌شویی و پیچیده سازی مراحل کشف، از حساب‌های واسط استفاده می‌کنند که مالک حساب در جریان سوءاستفاده از حساب خویش نبوده ولی با توجه به قوانین پول‌شویی به‌عنوان شریک جرم شناخته می‌شود.لذا خواهشمند است به‌هیچ‌عنوان فریب اینگونه ترفندها را نخورده و اطلاعات حساب و رمز دوم خود را به‌عنوان شغل و یا اجاره حساب برای فعالیت‌های اقتصادی به کسی ندهید.

 

8EDAB8C0-8069-4E95-A36E-E2654BB8AFF8_w1200_r1_s.jpg

 

همچنین توصیه می‌گردد برای تمام کارت‌های فعال خود سیستم پیامک بانکی را فعال نگه‌دارید تا در صورت بروز هرگونه تراکنش نامتعارف، متوجه شده و اقدامات پیشگیرانه را انجام دهید. 

۱۳۹۸-۱۰-۰۳ ۰۷:۳۲:۴۳
۰
۲:۵۱
رئیس پلیس فتا سمنان هشدار داد:

رئیس پلیس فتا استان سمنان گفت: برخی هموطنان در روزهای گذشته پیامکی دریافت کرده‌اند با محتوای " دستگاه تلفن همراه شما قانونی است

۱۳۹۸-۱۰-۰۲ ۱۰:۲۶:۱۹
۰
۱:۴۸
پلیس ‌فتا مازندران خبر داد:

رئیس پلیس ‌فتا استان ‌مازندران گفت: فردی که در داخل زندان به بهانه برنده شدن در مسابقه رادیوئی اقدام به کلاهبرداری از شهروندان

هشدار پلیس فتا در مورد پیامک‌های کلاهبرداری درباره طرح معیشتی دولت

با توجه به اجرای طرح حمایت معیشتی دولت و طرح مصرف بهینه سوخت متاسفانه شاهد هستیم افراد سودجو و مجرمان با ارسال پیامک یا ارسال پیام در شبکه‌های اجتماعی شهروندان را به سمت درگاه‌های جعلی و فیشینگ هدایت کرده یا از آنان کلاهبرداری می‌کنند. در این شیوه کلاهبرداران اقدام به ارسال پیام‌هایی با موضوع‌هایی نظیر «ثبت نام برای طرح معیشتی»، «ثبت نام کارت سوخت» و... کرده که در این پیامک‌ها سایت‌هایی جهت ثبت نام معرفی شده، در حالی که سایت‌های معرفی شده جعلی و فیشینگ بوده و تمامی اطلاعات مالی کاربران را از این طریق به سرقت می‌برند.

۱۳۹۸-۰۹-۲۴ ۱۰:۱۵:۳۹
۰
۳:۱۲
پلیس فتا پایتخت خبر داد:

رئیس پلیس فتا تهران بزرگ به شهروندان هشدار داد: قبل از اعلام رمز اول یا دوم به افرادی که در پوشش برنامه های