رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

کلاهبرداری‌ها در ایام محرم (بخش اول)

1399-06-11 08:00

کلاهبرداری‌ها در ایام محرم (بخش اول)

با توجه به افزایش دانلود نوحه و کلیپ‌های مذهبی در ماه محرم توسط شهروندان، یکی از شیوه‌های شیادان سایبری، ارسال فایل‌ها و اپلیکیش‌های مخرب در قالب نوحه‌ها و کلیپ‌های محرم در کانال‌ها و گروه‌های شبکه‌های اجتماعی است.

در برخی از سایت‌های اینترنتی نیز هنگامی که فایل صوتی دانلود می‌شود، هم‌ زمان برنامه‌ای برای نصب بر روی سیستم کاربر ارسال می‌شود که لزوم هوشیاری شهروندان را می‌طلبد.

روش دیگر مجرمان سایبری در ایام محرم ارسال پیام‌هایی حاوی لینک جعلی در شبکه‌های اجتماعی با عنوان دریافت نذورات برای کمک به نیازمندان است.

شیادان در این پیام‌ها از شهروندان می‌خواهند به جای پخش نذری، مبلغ آن را برای کمک به نیازمندان واریز کنند لینک معرفی شده در شبکه‌های اجتماعی، کاربران را به یک درگاه بانکی جعلی (فیشینگ) هدایت نموده و پس از آن اقدام به سرقت اطلاعات بانکی کاربران می‌کنند.

مورد دیگری که شهروندان باید مد نظر قرار دهند این است که هم در فضای مجازی و هم در فضای حقیقی شاهد این هستیم که در موارد بسیاری، شیادان خود را به عنوان یکی از موسسات خیریه معتبر و شناخته شده جا می‌زنند. آنها با‌ سوءاستفاده از جایگاه و اعتبار آن موسسه نزد مردم، اقدام به دریافت وجه می‌کنند.

در پایان تاکید می‌کنیم شهروندان هیچ توجهی به تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی نکنند و نذورات و کمک‌های خود را به حساب موسسات خیریه معتبر و دارای مجوز واریز کنند تا با کمک ‌آنها به دست نیازمندان واقعی برسد.

در نهایت پلیس فتا از هموطنان درخواست می‌کند در صورت مواجه با موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی گزارش نمایند و هشدارهای پلیس را جدی بگیرید.

کلمات کلیدی :
تعداد نمایش :

افزودن دیدگاه جدید