رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

کلاهبرداری با ترفند برنده شدن در قرعه کشی

1399-06-11 08:00

کلاهبرداری با ترفند برنده شدن در قرعه کشی

با توجه به وضعیت اقتصادی موجود و بیماری کرونا، اکثر شهروندان در تکاپوی خریدوفروش به طریق مختلف می‌باشند که احتمال وقوع کلاه‌برداری در بستر سایت‌های واسط فروش، افشای رمز عبور کارت‌بانکی هنگام استفاده از دستگاه پوز بانکی فروشگاه‌ها، کشاندن شهروندان پای دستگاه خودپرداز به بهانه‌های مختلف (کارت به کارت) و ... توسط کلاه‌برداران متصور بوده و در حال افزایش است.
لذا شهروندان باید در موارد ذیل هوشیاری لازم را داشته باشند:
•    به پیامک‌های ارسالی مشکوک به‌هیچ‌عنوان توجه نکنید و اطلاعات مربوط به‌حساب خودتان را به‌صورت تلفنی و یا پیامکی در اختیار هیچ فردی قرار ندهید.
•    اگر قرار است هرگونه وجهی از طریق کارت عابر بانک به‌حساب عابر بانک شما واریز و یا انتقال یابد، لازم نیست به باجه عابر بانک مراجعه نمایید. با ارائه شماره کارت و یا حساب و بدون حضور شما این هم صورت خواهد گرفت.
•    اطلاعات مربوط به شماره‌حساب، شماره کارت، کد اعتبارسنجی رمز اول یا دوم کارت‌بانکی خود را از طریق تلفن یا پیامک در اختیار هیچ‌کس قرار ندهید.
•    به هشدارهایی که در اغلب خودپردازها توسط بانک‌های مختلف ارائه می‌شود حتماً دقت فرمایید، پس مراقب کلاه‌برداران تلفنی و پیامکی باشید.
•    به‌هیچ‌عنوان کارت عابر بانک خود را حتی  بدون رمز در اختیار افراد ناشناس قرار ندهید زیرا کپی‌برداری از اطلاعات مغناطیسی آن امکان‌پذیر است.
•    افراد بی‌سواد از دادن کارت عابر بانک خود و رمز آن به افراد ناشناس جهت دریافت وجه به جهت جلوگیری از سوءاستفاده‌های بعدی خودداری نمایند.
•    در خصوص خریدوفروش کالا از طریق سایت‌های مجازی واسط فروش از صحت معامله اطمینان و تا زمان تحویل کالا به شما از پرداخت وجه خودداری و یا در صورت فروش کالا  ابتدا و جه آن را دریافت نمایید. و به‌صرف واریز وجه از طریق تلفن‌بانک و غیره اعتماد ننموده و حساب خود را بررسی نمایید.
 

کلمات کلیدی :
تعداد نمایش :

افزودن دیدگاه جدید