رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش

شهروندان مالکیت سیم‌کارت‌ها را جدی بگیرند

1399-08-08 08:00

شهروندان مالکیت سیم‌کارت‌ها را جدی بگیرند

شهروندان گرامی توجه داشته باشند مجرمان سایبری از سیم کارت‌هایی که به نام اشخاص دیگر ثبت شده در رسیدن به مقاصد خود استفاده می‌‌کنند. 

در بسیاری از پرونده‌های کلاهبرداری با سیم کارت‌هایی مواجهه هستیم که در اختیار مالک اصلی نیست و افراد دیگری از آن سوء استفاده می‌کنند، بنابراین با توجه به اینکه بسیاری از جرائم و کلاهبرداری‌های اینترنتی و تلفنی با استفاده از سیم کارت‌های تلفن همراه سایر افراد انجام می‌شود، از شهروندان درخواست داریم به هیچ وجه سیم کارت روشن و فعال خود را در اختیار دیگران نگذارند.

همچنین در صورت ایجاد‌‌ مزاحمت و‌ سوءاستفاده ازطریق سیم‌کارت، این مالک است که بایستی پاسخگوی قانون باشد، زیرا افراد فرصت طلب از طریق سیم کارت‌هایی که به نامشان نیست دست به اعمال مجرمانه می‌زنند.

علاوه برموارد فوق با واگذاری سیم‌کارت، احتمال سوء‌استفاده از اطلاعات رد و بدل شده در پیام‌رسان‌ها نصب شده با شماره سیم کارت وجود دارد، لذا به منظور جلوگیری از دسترسی مالک جدید به اطلاعات حساب ضروری است فروشنده در اسرع وقت اقدام به حذف اکانت‌های فعال شده ازطریق سیم کارت مذکور کنند.

از این رو توصیه‌هایی به همشهریان گرامی داریم:

  • شهروندان توجه داشته باشند جهت جلوگیری از سوء استفاده‌های احتمالی در اولین فرصت نسبت به غیرفعالسازی سیم کارت‌های بلااستفاده و خاموش خود اقدام کنند.
  • شهروندانی که از تعداد سیم‌کارت‌های متعلق به خود اطلاعی ندارند می‌توانند با ارسال کد ملی خود به یکی از شماره‌های ۳۰۰۰۱۵۰ و ۳۰۰۰۵۰۴۹۰۱   اطلاعات کامل در این زمینه را کسب کنند.
  • خرید و فروش سیم ‌کارت‌های فعال بدون تغییر سند مالکیت عملی غیرقانونی محسوب می‌شود.
  • در صورت هرگونه ایجاد مزاحمت از طریق سیم‌ کارت و یا ارتکاب اعمال مجرمانه، این مالک سیم‌ کارت است که در وهله‌ اول باید در محاکم قضایی پاسخگو باشد.
  • اعتماد بی مورد در خصوص خرید و فروش سیم‌کارت در شبکه‌های اجتماعی خودداری کنند.
  • در هنگام انتقال سند مالکیت سیم‌کارت‌های خود حتماً اکانت‌های شبکه‌های اجتماعی که با آن سیم کارت فعال شده‌اند را حذف کنند.

در پایان از شهروندان عزیز تقاضا داریم هشدار‌های پلیس فتا را جدی بگیرند و در صورت اطلاع از هر گونه فعالیت مجرمانه در فضای ‌مجازی یا پیام‌رسان‌های‌‌ موبایلی موضوع را از طریق نشانی پلیس‌ فتا به آدرس www.cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی گزارش کنند.

کلمات کلیدی :
تعداد نمایش :

افزودن دیدگاه جدید